
PGA Championship – Final Round
Efter segern: Koepka världsetta igen
Efter Brooks Koepkas seger på Bethpage Black är han rankad högst i världen.
Sedan hösten 2018 har tre spelare turats om att kunna titulera sig världens bästa herrgolfare.
Justin Rose, Dustin Johnson och Brooks Koepka har alla varit etta på världsrankingen och inför PGA Championship var det Dustin Johnson som satt på tronen.
Han slutade tvåa i majortävlingen. Hans landsman, vän och kollega, Brooks Koepka vann och nu är det hans namn som är högst upp på rankingen.
Efter segern på Bethpage Black tog sig den numer fyrfaldige majorvinnaren förbi både Rose och Johnson och är därmed etta.
Lite längre ner på listan klättrade Matt Kuchar och Patrick Cantlay.
Här är toppen av herrarnas världsranking:

Ur ett svenskt perspektiv var PGA Championship inte speciellt lyckad. Alex Norén slutade delad 54, totalt nio över par, och tappar från plats 32 till att vara rankad 37 i världen.
Henrik Stenson tappar också på rankingen. Efter sin delade 48-plats faller majorvinnaren från plats 40 till 44 på rankingen.
Här är svensktoppen:

Text: Jesper Johansson • 2019-05-20
Tournytt • Brooks Koepka • PGA Championship • Tournytt