Hoppa till innehåll

Efter segern – 112 platser upp på rankingen

Corey Conners lyckades kvala in och vinna Valero Texas Open. Nu belönas han bland annat med en högre världsranking.

Jesper Johansson

Corey Conners deltog för en vecka sedan i kvalet till Valero Texas Open. Han lyckades få en plats i PGA Tour-tävlingen. Chansen att delta i tävlingen tog han sedan vara på, då han lyckades vinna tävlingen. 

Kvalade i måndags – vann PGA-tävlingen

Segern innebär bland annat att Conners nu har vinnarkategori på PGA Tour i två år framöver, att hans bankkonto får en rejäl påfyllning samt att han fick flyga direkt från Texas till Georgia för att delta i veckans Masters Tournament på Augusta National Golf Club.

En viktig seger, med andra ord. Utöver alla fina fördelar kan Conners också spana in veckans världsranking och se sitt namn 112 platser högre än för en vecka sedan.
Kanadensaren var rankad 196 när Texas Valero Open startade. Nu är han på plats 84.

Allra högst upp på världsrankingen ser vi också en förändring. Justin Rose, som var spelledig, tog sig förbi Dustin Johnson och är nu etta på världsrankingen. 

Här är toppen av världsrankingen:

Efter segern – 112 platser upp på rankingen

Här är svensktoppen:

Efter segern – 112 platser upp på rankingen

Damernas ranking har ännu inte uppdaterats.


Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Stor ranking – LIV-spelarna som ingen vill ha

Kommer att bli ett gigantiskt pussel för tourerna att lägga. Vilka hamnar var?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stor genomgång: Siffrorna som visar Åbergs utveckling

Detta har Åberg förbättrat sedan han blev proffs.

Åberg jagar segern i Texas

Ett slag bakom MacIntyre inför sista ronden.

Åberg sjua i Texas – stark start ger vinstchans

Ludvig Åberg inledde med 67 slag i Valero Texas Open – och är med i toppen inför fortsättningen.

Så ser du Mastersgenrepet – Åberg i utvald grupp

TV-tider och starttider för Valero Texas Open. Fyra svenskar i spel – Ludvig Åberg, Alex Norén, Pontus Nyholm och Jesper Svensson.