Hoppa till innehåll

Mickelson höll undan

Phil Mickelson spelade bra under de återstående två hålen av AT&T Pebble Beach Pro-Am och lyckades därmed vinna för 44:e gången i karriären.

Jesper Johansson

På grund av en hagelstorm kunde inte alla spelare ta sig runt på Pebble Beach under söndagen. Därför fick AT&T Pebble Beach Pro-Am avgöras på måndagen.

Phil Mickelson hade två hål kvar att spela och ledde med tre slag ner till den andra spelaren som inte hunnit klart – Paul Casey.

17.00 svensk tid startade de båda spelarna genom att Paul Casey puttade på hål 16. Han gjorde där par och sedan gick de vidare till hål 17. 

Där slog sig Phil Mickelson upp nära flaggan men gjorde bara ett par.
Paul Casey slog sig upp lika nära – men gjorde också ett par.

Därmed var Phil Mickelsons ledning fortsatt tre slag inför hål 18.

På avslutningshålet slog Phil Mickelson ut med en järnklubba och landade mitt i fairway. Paul Casey valde att slå ut med drivern och även han var i fairway, men betydligt längre fram.
Därmed hade engelsmannen en chans att nå greenen på två slag. Phil Mickelson spelade dock säkert och visste att han hade tre slags marginal. En järnklubba mitt i fairway gjorde att han enkelt nådde green på tre slag.

Casey då? Han slog ett järn från fairway men nådde inte riktigt fram till greenen. Därmed var tävlingen över och Phil Mickelson vann AT&T Pebble Beach Pro-Am 2019.

 

 


Segern innebär att Phil Mickelson nu vunnit 44 gånger och 48-åringen, som inlett 2019 starkt, ser ut att inte vara klar än. Så här sa han efter måndagsavslutningen:
– Det har varit en speciell vecka på en speciell plats för mig. Min morfar var caddie här när han var ung och här startade min karriär. Jag är glad att få vinna här igen.
– Jag tackade Paul i morse för att vi spelade klart i dag. Jag var i min bubbla och såg inte nackdelarna med att spela klart i mörkret. Men i dag gjorde jag det och är tacksam för att vi spelade klart i dag istället.

Mickelson missnöjd: "Om vi kan spela klart vill jag göra det"


Mickelson använder turmyntet – bara på Pebble Beach

Här är ledartavlan från Pebble Beach:

Mickelson höll undan

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.