Hoppa till innehåll

Stenson om Ryder Cup-kaptenen: ”Väldigt väntat”

Henrik Stenson gillar att Padraig Harrington utsågs till ny Ryder Cup-kapten för Europa.

CM Hellsten

Veckorna före matchen mot USA delade kaptenen Thomas Björn ut sina fyra wild cards som gjorde truppen komplett.
Kvartetten som valdes ut var Paul Casey, Sergio Garcia, Ian Poulter och Henrik Stenson, som tackade för förtroendet med att storspela på Le Golf National i Paris.
Den svenske stjärnan spelade tre matcher och vann samtliga.

ÅSGÅRD: Ryder Cup i Sverige?


Tatuerade in resultatet på rumpan

Efter segern mot USA valde Thomas Björn att kliva av som kapten och Europa har utsett Padraig Harrington som ersättare.
Henrik Stenson gillar valet av irländaren.
– Väldigt väntat. Det kändes verkligen som att han var nästa i kön och redo för uppdraget. Padraig har varit vice-kapten och har spelat i flera Ryder Cup-lag. Han har varit en spelare i värdsklass under många, många år och en mycket framgångsrik sådan. Jag tror att han blir en bra kapten, säger Henrik Stenson till European Tour.

TV: ”Det finns en morgondag som Ryder Cup-vinnare – eller inte…”


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

LIV-spelaren vill bli Ryder Cup-kapten 2027

Graeme McDowell vill leda Europa i Ryder Cup 2027 på Adare Manor. Men efter övergången till LIV Golf kan vägen tillbaka till europeisk lagledning bli svår.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Horschels överraskande Ryder Cup-idé

Billy Horschel vill se PGA Tour ta över ansvaret för USA:s Ryder Cup-lag

Legendaren sågar Ryder Cup

Player: ”För mig är Ryder Cup världens värsta event”

Rory McIlroy: ”Folk minns Ryder Cup för fel saker”

Rory McIlroy vill ändra bilden av årets Ryder Cup. Nordirländaren tycker att Europas historiska seger i New York har hamnat i skymundan – av fel anledningar.

Molinari: ”Har inte karisman för att bli Ryder Cup-kapten”

Mannen bakom kulisserna, Edoardo Molinari, tror inte att han kommer leda lag Europa.

Olof Åsgård