Hoppa till innehåll

Stenson: ”Vill inte att motståndarna får en bra start”

Henrik Stenson menar att de första matcherna är av största vikt för en lyckad tävling.

Jesper Johansson
Stenson: ”Vill inte att motståndarna får en bra start”

Henrik Stenson kommer den här veckan att pegga upp i sin femte Ryder Cup-tävling.
För första gången kommer han göra det inför en fullsatt läktare med 6 900 platser och att få en bra start är något svensken anser vara väldigt viktigt för en lyckad tävling.
– Alla kommer vara nervösa på första tee och det gäller att vara förberedd på det. Det är en viktig del av tävlingen och vi båda vill ha en bra start och få ett grepp om matchen tidigt, sa Stenson under sin presskonferens på Le Golf National.

Så sänds Ryder Cup

Svensken fick äran att avgöra Ryder Cup 2006 på K Club och har sedan dess fyllt på sin erfarenhetsbank ordentligt.
Och inför evenemanget berättar han lite om hur han tänker kring matcherna. Stenson menar att det är viktigast att spela sitt spel.
– När man spelar matchspel kan man ibland behöva gå nio under par för att vinna. Ibland räcker det att vara ett över par.
– Man tänker på förhand att man måste spela så bra man bara kan för att vinna men spelar man okej kommer man vinna oftare än man förlorar. Så spela ditt eget spel och försök prestera under press. Det kommer ge dig poängen.

Rose om Stenson: ”Vem vill inte spela med honom?”

Justin Rose meddelade under sin presskonferens att han gillar att spela med Henrik Stenson.
Svensken håller med om att de båda är ett bra team och att han förhopningsvis får spela med honom även den här veckan.

Enligt Stenson är det de fyra första matcherna på fredagen som sätter tonen för tävlingen.
– Det är alltid kul att vara ute på fredag morgon. Det kommer vara en väldigt spänd upplevelse för alla spelare på fredag morgon.
– Det är en viktig del av tävlingen och båda lagen vill ha en bra start och få ett grepp om matchen tidigt. Det sätter tonen och i alla sporter vill man inte att motståndarna får en bra start och ett grepp om matchen. Vi ska vara beredda och spela så bra vi kan direkt på fredag, sa Stenson.

Tippa Ryder Cup – vinn tre dussin ProV1-bollar



Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Tung avslutning för Stenson – missar Tourfinalen

MIssade Tourfinalen efter tappade slag på slutet av ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Dokument avslöjar: Young var väldigt nära LIV Golf

Cameron Young var närmare att lämna PGA Tour än vad som tidigare varit känt. Nya konkursdokument avslöjar att amerikanen hade skrivit under en avsiktsförklaring med LIV Golf.

TourTempen – Stenson tar steg för steg

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.