Hoppa till innehåll

Tigers blixtvisit på US Open-banan

Tiger Woods är en av få spelare i årets US Open som spelat tävlingsvarv p�� Shinnecock Hills tidigare. Ändå har han åkt till banan för att lära känna den ännu bättre.

Jesper Johansson

Den här veckan spelar Tiger Woods golf på PGA Tour igen. Amerikanen har tagit ett längre uppehåll men ska nu delta i Memorial Tournament, en tävling han vunnit vid fem tidigare tillfällen.

Men innan han tog sig till Ohio besökte 14-faldige majorvinnaren årets US Open-bana, Shinnecock Hills på Long Island utanför New York.

Woods spelade en övningsrunda på banan och publicerade en bild på Twitter.


Så spelas årets US Open-bana

Det är 14 år sedan Shinnecock Hills senast anordnade US Open och banan har genomgått stora förändringar till årets upplaga. Eftersom det var så länge sedan majortävlingen spelades på klassiska banan är det många av dagens stjärnor som inte spelade då. Tiger Woods har dock spelat US Open på banan – vid två tillfällen.

Dels var amerikanen med 2004. Men 1995 deltog han också – som amatör.

Tiger Woods slutade delad 17:e 2004. Retief Goosen vann på -4 före tvåan Phil Mickelson på -2. Det var de enda spelarna under par. Ingen kom in på par.

Billy Mayfair, som inlett med två rundor på par, avslutade tävlingen med att gå 30 (!) slag över par under helgen.
Joakim Haeggman stannade på +22 och en delad 57:e plats.

Hur tufft det var på Shinnecock Hills kan du höra Joakim Haeggman berätta om i nästa avsnitt av Svensk Golf Podcast som släpps tisdag 5 juni.

Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg, US Open
Tournytt

ÅBERG: ”En besvikelse och frustrerande dag”

Tappade mark i US Open under en tuff lördag på Shinnecock Hills.

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

ÅBERG: ”En besvikelse och frustrerande dag”

Tappade mark i US Open under en tuff lördag på Shinnecock Hills.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

Delarna i spelet som lyfte och sänkte Åbergs fredag

Tappade in mot greenerna under andra ronden, men presterade starkt närspel

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.