Hoppa till innehåll

Full kontroll för Blixt och Stenson

Både Henrik Stenson och Jonas Blixt har, tillsammans med sina lagkamrater, startat bra.

Jesper Johansson

Förra året vann Jonas Blixt Zurich Classic tillsammans med Cameron Smith. Nu är laget på plats i New Orleans för att försvara titeln och inledningen var stabil.
Australiern Smith och Blixt gick totalt sju under par i bästbollformatet. Det tar dem till en delad 21:a plats.

Den delar de med bland annat Masters-vinnaren Patrick Reed som spelar tillsammans med Patrick Cantlay. Men också med ett annat svenskhopp – Henrik Stenson.
Justin Rose och Henrik Stenson gjorde två bogeys och nio birdies för att till slut skriva på ett scorekort, sju under par.

Sju under par är givetvis inte dåligt. Ändå är det långt ifrån ledningen.

Chez Reavie och Lucas Glover leder tillsammans med Xinjun Zhang och Zecheng Dou, tolv under par.

Det kinesiska laget är i den delade ledningen trots en dubbelbogey och två bogeys på sitt scorekort.
Amerikanerna höll sig till tolv birdies.
– Vi läste greenerna rätt från början och det gav oss en skön känsla resten av dagen. Chez fixade våra första två birdies och vi läste dem helt korrekt. Så vi fortsatte bara, sa Glover efter rundan.

Förra året slutade Glover-Reavie delad 39. Det var en viktig läropeng inför årets tävling.
– Vi är båda bra på att slå bollen. Vi ville ha mer strategi nu och jag tog det lite lugnare för att träffa fairway så att Lucas kunde vara mer aggressiv, sa Reavie efter rundan.

Den taktiken fungerade.

Här är toppen av ledartavlan:

Full kontroll för Blixt och Stenson

Den tredje svensken i tävlingen, David Linmerth, spelar tillsammans med Danny Lee, Nya Zeeland. 

Full kontroll för Blixt och Stenson

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

golfspelare i svarta golfkläder och vit golfkeps med järnklubba i händerna
Tournytt

Folke topp 5 efter stark öppning i Kina

Moa Folke inledde Aramco China Championship med 67 slag och är delad femma, bara två slag från ledningen.

Stenson avancerar i Chicago

Här kan ni följa svenskarnas framfart runt om i golfvärlden.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

DeChambeau vann i Greenbrier efter 58 slag

Här är alla resultat från Tourvärlden.

Svensk Golf

Stenson spelade upp sig andra dagen

Så gick det för de svenska spelare under lördagen i tourvärlden.

Svensk Golf

Norrman jagar slutspelsplats

Rookien kan bli enda svensk i FedEx Cup-slutspelet

Svensk Golf

Toursvepet – bogeyfri Stenson närmar sig täten

Så här gick det för svenskarna under lördagen.

Svensk Golf