För ett år sedan spurtade Alex Norén rejält under slutvarvet, hämtade in sex slags försprång och vann Nedbank Golf Challenge efter en fantomrond på söndagen – 63 slag (-9).
Den här gången var titelhållaren åtta slag bakom täten inför avslutningen.
Alex Norén inledde söndagen med en birdie på öppningshålet och var -3 i halvtid.
Då var han sex slag från täten.
Offensiven kom dock av sig och Alex Norén kunde till slut signera ett scorekort som innehöll 70 slag (-2).
Det räckte till en delad 12:e plats.

I stället var det Branden Grace som vann Nedbank Golf Challenge. Sydafrikanen avslutade med en 66-rond (-6) och slutade ett slag före skotten Scott Jamieson.
Champion.@BrandenGrace wins the #NGC2017 with a score of 11 under par.#RolexSeries pic.twitter.com/jTK5lkrIVx
— The European Tour (@EuropeanTour) 12 november 2017
Det här var första gången sedan 2007 som en hemmaspelare vann penningstinna Nedbank Golf Challenge.
– Det är en dröm som går i uppfyllelse att få vinna Afrikas major. Jag kunde inte ha gjort det här utan min fru. I onsdags fick vi reda på att vi ska bli föräldrar till en son. Så det är en speciell vecka, sa Branden Grace i tacktalet under prisceremonin.

Mooi gespeel @BrandenGrace!!! TROTS OP JOU!!! #NGC2017 @golfatsun @EuropeanTour
— Ernie Els (@TheBig_Easy) 12 november 2017
Here's to you, Branden.#RolexSeries pic.twitter.com/IuYStEqUNs
— The European Tour (@EuropeanTour) 12 november 2017
Turneringens andre svensk, Alexander Björk, avslutade Nedbank Golf Challenge med en 77-rond (+5) och slutade delad 52:a.
