Hoppa till innehåll

Ernie Els försvarar spelarna som hoppar över Arnold Palmers tävling

Golfens spelschema är nu mitt inne i en intensiv period med flera stortävlingar på kort tid. Det har gjort att Arnold Palmer Invitational mötts av många avhopp från golfstjärnorna, vilket Ernie Els förstår.

Jesper Johansson

Startfältet i årets Arnold Palmer Invitational har inte blivit alls så starkt som tävlingsledningen hoppats på. Årets tävling är den första sedan The Kings bortgång och legenden kommer att hyllas med bland annat en staty.

Men golfstjärnorna lyser med sin frånvaro. Det här var något som Billy Horschel reagerat över, och tog till Twitter för att vädra sina åsikter.

Bara tio av världens 25 bästa spelare är just nu klara för tävlingen och anledningen är, enligt Ernie Els, det täta tävlingsschemat inför The Masters.
Så här säger sydafrikanen enligt Golf Channel:
– Prispengarna har ökat, men touren har lagt en WGC-tävling förra veckan, och spelarna behöver vila. Veckan efter Arnold Palmer Invitational är det ytterligare en WGC-tävling och två veckor efter det är det dags för The Masters. Så helt plötsligt har man de här tre stora tävlingarna under kort tid, och om man inte spelar i WGC-tävlingar får man väldigt mycket kritik.

Tävlingen på Bay Hill spelades i februari från år 1999 till 2014.
2015 spelades den i maj.
Det här är andra året i rad som t��vlingen spelas veckan innan WGC:s matchtävling.
– Alla respekterar vad Arnold Palmer gjorde, men jag förstår spelarna som inte kan spela den veckan. Man får ta det för vad det är. Det är inte respektlöst mot Palmer, säger Els.

Sydafrikanen hoppas att tävling i framtiden har en plats på spelarnas scheman, och att tävlingen kanske flyttas.
– Om tävlingen kan flyttas så att den inte är mitt emellan två WGC-tävlingar kanske det skulle vara ett bättre startfält i tävlingen.

Mer från samma ämne

Läs också

PURE Insurance Championship - Round One
Tournytt

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Storstjärnan bröt med smärtor på Wentworth

Lämnade banan i en golfbil efter nio hål på fredagen.

Biltmore Championship Asheville 2026 - Round Two
Tournytt

Nyholm i fint slagläge

Kämpar för att behålla sina spelrättigheter i PGA Tours Höstserie.

PGA Tour släpper schemat för 2027 – där spelas stortävlingarna

Dags att skriva in datumen för alla viktiga tävlingar under 2027.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg om bruset: ”Litar på vad jag gör”

Ludvig Åberg går in i FedEx Cup-slutspelet i en bra position. Efter en jämn säsong hoppas svensken avsluta året med tre starka tävlingar.

Nicklaus oro över PGA Tour: ”De har ingen chans”

Ser fara i framtiden om PGA Tour komprimeras.

PGA Tour kastar om i schemat

Byter plats på stortävlingarna nästa vår.

Så ser du Mastersgenrepet – Åberg i utvald grupp

TV-tider och starttider för Valero Texas Open. Fyra svenskar i spel – Ludvig Åberg, Alex Norén, Pontus Nyholm och Jesper Svensson.