Hoppa till innehåll

Ta chansen och kvala till den svenska CT-tävlingen

27-30 juli spelas Challenge Tour-tävlingen på Katrineholms GK. Nu införs ett måndagskval där fem platser finns i potten.

CM Hellsten

Säsongen 2016 återvände Challenge Tour till svensk mark när Swedish Challenge hosted by Robert Karlsson arrangerades på Katrineholms GK.
27-30 juli 2017 är det dags för andra upplagan av turneringen.

Nu presenteras en nyhet.
Ett måndagskval införs där 60 spelare gör upp om fem platser till huvudtävlingen. Blir det delad placering runt femteplats följer ett spännande särspel hål för hål.
Kvalet är öppet för alla professionella spelare med scratchhandicap eller bättre.

Bakom kulisserna: När Challenge Tour kom till Katrineholm

– Swedish Challenge på Katrineholm är en dröm som gått i uppfyllelse för oss som jobbar på klubben. Förra årets tävling var en succé med allt från väder och bana till arrangörskap, säger Robert Karlsson, golfproffs och värd för tävlingen, i ett pressmeddelande.

Prissumman i Swedish Challenge hosted by Robert Karlsson är 200 000 euro.
De två sista tävlingsdagarna direktsänds i C More Golf mellan 13.30 och 16.30.

Mer från samma ämne

Läs också

2025 Saudi Open presented by PIF
Tournytt

Hellgren vann Saudi Open

Tog första segern på Asian Tour i säsongsavslutningen.

Grant Thornton Invitational 2025 - Round One
Tournytt

Hull och Brennan leder efter 55-rond

Stark och Shipley på delad 13:e plats.

golfspelaren björn hellgren
Tournytt

Delad ledning för Hellgren inför sista ronden

Med 18 hål kvar att spela delar Björn Hellgren ledningen i Asian Tours säsongsavslutning.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.