Hoppa till innehåll

Bryson DeChambeaus putter förbjuden

Bryson DeChambeau är inte rädd för att förändra sin utrustning. Men USGA menar att han nu tagit sin putter för långt, och att den inte är godkänd.

Jesper Johansson

Att ändra på sättet man spelar golf är inte enkelt. Och om man tycker att något fungerar bättre är det inte säkert att det är tillåtet. Fråga bara Bryson DeChambeau.

Amerikanen som spelar med lika långa järnklubbor har sedan i höstas puttat ”sidesaddle”, alltså med puttern längs sidan av kroppen – och fötterna mot hålet.

Det finns inget i golfreglerna som förbjuder hans sätt att putta, men enligt Morning Read anser USGA att Bryson De Chambeaus putter inte är en tillåten klubba.

Problemet är inte putterns huvud, utan att skaftet sitter centralt på det. DeChambeau ska ha fått veta det här efter förra veckans CareerBuilder Challenge.

– Jag blev besviken på sättet de hanterade det här. De har sagt till mig att de inte gillar vad jag gör med min puttning. Men det är inget regelbrott att putta så, och jag vet inte varför de inte gillar det, säger DeChambeau.

– De säger att jag potentiellt tar bort skickligheten ur spelet. Vad som helst som gör att man skjuter lägre scorer eller gör golf roligare och gör spelet större är vad jag strävar efter.

USGA har senare sagt till Golf Digest att de inte har någon ambition att förbjuda ”sidesaddle” som teknik, men att just den putter som Bryson DeChambeau ville få godkänd inte var tillåten. 


Mer från samma ämne

Läs också

tiger woods i kostym på presskonferens
Tournytt

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.

golfspelare med pokal
Tournytt

Så ser du KPMG Women’s PGA Championship 2026

Sju svenskor finns med i startfältet i årets tredje majortävling.

GOLF-OPEN-BRITAIN
Tournytt

Vem ska skriva ny svensk golfhistoria?

Dags för mest prestigefyllda stoppet på Cutter & Buck Tour. Tre nyblivna segrare till start.

18 tankar efter U.S. Open 2026

Historisk seger, Åbergs positiva besked, amerikansk publik, Adam Scotts makalösa svit och golfens bäst klädde kämpe. Här är 18 tankar efter årets U.S. Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bryson tog hjälp av AI – sköt 65 dagen efter

Efter en svag lördag tog Bryson DeChambeau hjälp av AI. Dagen efter var spelet tillbaka.

Åberg het på greenerna med nya puttern

Ludvig Åbergs nya putter levererade direkt i Texas.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

Jämnare och svårare än förväntat på Aronimink

DeChambeau, Fleetwood och Hovland tvingades packa ihop halvvägs.