Hoppa till innehåll

Efter andraplatsen – Hedwalls sköna lyft på världsrankingen

Caroline Hedwall har hittat golfformen. Efter helgens andraplats klättrar hon rejält på världsrankingen.

Jesper Johansson

Caroline Hedwall har efter en tid med lite sämre resultat hittat golfformen igen.

I slutet av oktober slutade hon tvåa i Sanya Open och förra helgen kom ytterligare en andraplats. Den här gången i Qatar.

I och med det klättrar hon på världsrankingen. Svenskan är i den senaste rankingen placerad 171 i världen. I och med det har hon klättrat hela 21 platser sedan senast uppdaterade listan.

Här är de bästa svenska damernas ranking:

Efter andraplatsen – Hedwalls sköna lyft på världsrankingen

 

Här är toppen av världsrankingen:

Efter andraplatsen – Hedwalls sköna lyft på världsrankingen

Eftersom World Cup of Golf inte ger några rankingpoäng har det inte hänt speciellt mycket på herrarnas lista över de bästa spelarna i världen.

Desto mer kan hända efter helgens World Hero Challenge, där Tiger Woods gör comeback.

Enligt Golf Channel kan den 14-faldige majorvinnaren, som just nu är rankad 898 i världen, klättra över 150 platser – om han bara spelar klart tävlingen.

Anledningen till att han klättrar så pass mycket är för att det 18 man starka startfältet har sex spelare som är rankade topp-10 i världen.

Om Tiger Woods skulle vinna tävlingen kommer han att klättra upp till plats 123 i världen.

De sex spelare bland topp-10 på världsrankingen som deltar i Hero World Challenge är Bubba Watson, Patrick Reed, Hideki Matsuyama, Jordan Spieth, Henrik Stenson och Dustin Johnson.

Här är toppen av herrarnas världsranking: 

Efter andraplatsen – Hedwalls sköna lyft på världsrankingen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Lagergren klättrade efter stark rond i Abu Dhabi

Joakim Lagergren svarade för en 66-rond och avancerade rejält i slutspelstävlingen. Mikael Lindberg tappade mark.

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

Kajsa Arwefjäll prisas för toppformen

Fem raka topp 10-placeringar och nio totalt under säsongen. Nu har Kajsa Arwefjäll röstats fram till månadens spelare på LET.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.

Tiger Woods 50 år – karriären i 50 punkter

Tiger Woods fyller 50 år. Här går vi igenom golflegendarens karriär i 50 punkter.

Svensk Golf

Norén tvåa på Bahamas

Föll i särspel mot Matsuyama.

Mycket golf kvar att spela

Dubbelbogey bromsade Norén – men avståndet till toppen är litet.