Hoppa till innehåll

Golfäventyrsbana, golfsafari och skattjakt på klubben

Golfens Dag den 20 maj är till för att ta tillvara på det golfintresse som finns runtom i golfsverige, och förhoppningsvis locka fler icke-golfare till idrotten.

Vreta Kloster GK är en av alla golfklubbar i Sverige som valt att engagera sig under Golfens dag nu på lördag den 20 maj. Detta är en stor satsning där cirka 300 golfklubbar runt om i Sverige valt att engagera sig med aktiviteter på ett eller annat sätt. Syftet med dagen är att ta tillvara på det stora golfintresset som finns, men samtidigt locka nya golfspelare till idrotten.

Under dagen står en rad aktiviteter på Vreta Kloster GK:s schema. Dessa är anpassade för både stora som små – nybörjare som inbiten golfare. En av de större aktiviteterna är klubbens nya 30/50 bana, där hålen är mellan 30 och 50 meter långa.
– Vi har byggt en ny 30/50 bana med konstgräsgreener som vi kommer köra lite tävlingar och annat skoj på, främst för alla barn som kommer hit. Sen finns det möjlighet att åka golfbilssafari där du med golfbil får en guidad tur genom anläggningen. Vi har instruktörer på både chip, putt och range och även korthålsbanan man får spela på. Utöver detta har vi även skattjakt med grävmaskin, säger klubbchefen Anders Svensson till svenskgolf.se/wp.

Golfäventyrsbana, golfsafari och skattjakt på klubben
Full fart på juniorerna. //Foto: Vreta Kloster GK

Golfintresset har under de senaste åren ökat och kanske kan det vara tack vare Henrik Stensons seger i The Open och silvermedaljen i OS, vilket kan ha medfört att fler också får upp ögonen för idrotten och börjar spela. För att ta tillvara på detta intresse genomförs Golfens Dag och klubbchefen hoppas att dagen ska locka golfare som icke–golfare ut till golfbanan.
– Är det bra väder hoppas vi på ett par hundra personer och det vore dessutom kul om våra befintliga medlemmar vill vara med och engagera sig. 

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Helt nytt format för Lag-SM

Först slagspel – sedan matchspel för att kora nya svenska mästarna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Det händer under Mastersveckan – alla aktiviteter

Fullspäckat schema för spelarna under sju dagar.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Dormy till salu: ”Det kom lite oväntat”

Dormy startades 1994 av Lars Johansson och Mats Hedlund. Nu är deras tid som ägare snart över. Dormys 11 varuhus, outlet samt eCom är till salu.

Tommy Jeppsson

Satsar på spektakulärt avslutningshål

Gävle GK bygger om hål 18 på Avan: ”Det blir ett väldigt spännande avslutningshål!”

Tommy Jeppsson