Hoppa till innehåll

Sörenstam anordnar tävling i Halmstad

På Halmstad GK ska Europas 78 bästa damjuniorer göra upp om prestigefyllda ANNIKA Invitational Europe. Världsstjärnan kommer att vara på plats under veckan.

Jesper Johansson

För sjätte året i rad anordnas ANNIKA Invitational Europe i Sverige. I år är det Halmstad Golfklubb som är spelplatsen för tävlingen där de 78 bästa europeiska damjuniorerna ska göra upp.

Tävlingen spelas 20–22 juni, och för att delta måste man vara under 18 år gammal.

I anslutning till tävlingen anordnas också ANNIKA Cup, vilket är ett kombinerat tränings- och tävlingsläger för Sveriges tolv mest lovande damspelare i åldern mellan 12 och 15 år.
– Halmstad och Halmstad Golfklubb framkallar många fina minnen, både från min tid som juniorspelare och från Solheim Cup. Det var en av de tuffaste tävlingarna jag spelat under min karriär, bland annat beroende på väderförhållandena, säger Annika Sörenstam i ett pressmeddelande.

För en seger i Sörenstams tävling får man en startplats i Ladies European Tour-tävlingen ISPS Handa Ladies European Masters i Tyskland 7–9 september. Dessutom belönas de bästa spelarna av rankingpoäng till Ping Junior Solheim Cup, som avgörs dagarna före Solheim Cup. 

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Överlägsen vinnare på Upsala GK – svenskor tog viktiga poäng

Lauren Crump vann ANNIKA Invitational Europe med tio slag. Flera svenskor stärkte sina chanser till Junior Solheim Cup.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Europas bästa flickjuniorer samlas på Upsala

ANNIKA Invitational Europe spelas på Upsala Golfklubb. Tävlingen lockar Europas främsta flickjuniorer och är dessutom en kvaltävling till Junior Solheim Cup.

Göran Söderqvist

Här är spelarna som tjänat mest på LPGA

Annika Sörenstam toppar fortfarande LPGA:s pengalista genom tiderna. Men Lydia Ko är nu nära att ta över förstaplatsen.

Svensk Golf

Så ser du majorgenrepet

Linn Grant och Anna Nordqvist värmer upp i New Jersey inför nästa veckas U.S. Women’s Open.

Svensk Golf

23 år sedan Annika skapade historia

Läs reportaget från Annikas historiska start på herrtouren.