Hoppa till innehåll

Linköpings GK menssäkras 

Alla arenor ska tillhandahålla mensskydd under SM-veckan.

SM-veckan 2022 i Linköping hålls 28 juni till 3 juli, där Paragolf-grenen spelas på Linköpings GK 1 och 2 juli. 

I likhet med ett växande antal skolor och arbetsplatser runt om i landet kommer även SM-veckans arenor att menssäkras under tävlingarna. I praktiken innebär detta att alla toaletter kommer ha bindor och tamponger som deltagare och besökare kan ta vid behov. 

– Eftersom vi siktar på att genomföra den mest jämställda SM-veckan någonsin är det självklart för oss att göra det enkelt och tryggt för alla idrottare och besökare genom att erbjuda gratis mensskydd på evenemangets toaletter, säger Anders Thorén, projektledare för SM-veckan i Linköping. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfbana i sverige med sandbunker och tallar
Nyheter

VM till Sverige – världseliten samlas på Barsebäck

Över 100 spelare från ett 20-tal länder samlas i sommar på Barsebäck när VM i golf för döva och hörselskadade avgörs i Sverige.

A woman golfing on a sunny evening.
Nyheter

Här driver kvinnor och flickor golfboomen

I USA har antalet kvinnliga golfare ökat med 45 procent sedan 2020 och står nu för mer än hälften av sportens tillväxt.

åkgräsklippare klipper green i dagg på golfbana i sverige
Nyheter

Motala satsar – plockar in Lundin

Christian Lundin tar fram en masterplan: ”Enorm potential”.

Här spelas Golfens SM-vecka – anmälan öppen

Västerås och Västmanland tar emot tävlingssugna golfare i sommar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nytt på SM-veckan – Par 3-tävling på Samuelsdals Golf

”Tror vi kommer att få se något eller till och med några HIO!”

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

De vann SM i simulatorgolf

För andra året i rad segrade en Landerydsspelare i båda herrklasserna.

Svensk Golf/Göran Söderqvist

Golfens SM-vecka till Stockholm

De här 13 klubbarna står värd för tävlingarna.