Hoppa till innehåll

Ny motion i Riksdagen: ”Golf som skattefri friskvårdsförmån”

Golfspel på range och "pay-and-play"-banor ser ut att bli giltigt för friskvårdsbidrag. Nu vill Moderaternas Gunilla Nordgren att vanlig motionsgolf också ska bli det.

Jesper Johansson

En ny motion har lämnats in för en omedelbar översyn av inkomstskattelagen för att friskvårdsförmåner även ska gälla golf. Det är Moderaternas Gunilla Nordgren som lämnar in motionen och hon menar att Skatteverket har en omodern tolkning av inkomstskattelagen.

Enligt nämnda lag ska motion och annan friskvård som är av mindre värde inte tas upp till beskattning.
Här undantas dock sporter som kräver dyrare anläggningar, redskap och kringutrustning. Därför är sporter som golf, segling, ridning och utförsåkning idrotter som inte uppfyller kraven.
”Skatteverkets tolkning är dessvärre omodern, då golf faktiskt är en folksport i dag. Detta faktum har påtalats för regeringen ett flertal gånger och det torde kunna göras på ett ganska snabbt och enkelt sätt genom ett förtydligande till Skatteverket”, skriver Gunilla Nordgren i motionen enligt Golfbranschen.se.

ZACHRISSON: Världens bästa friskvård

Nordgren skriver i motionen att Skatteverket har en omodern syn på golfen som sport och att den inte alls är så dyr som de menar att den är.
”Motionsgolf kräver inte en dyr utrustning och är inte dyrare att utöva än många andra aktiviteter. Listan över vilka sporter Skatteverket godkänner är mycket lång, men bland annat golf är undantaget på grund av omoderna tolkningar av vad motionsgolf innebär. Motionsgolf bidrar till god kondition och utevistelse, samt innebär såväl avkoppling som avstressning.”


Turerna kring Friskvårdsbidraget har varit många. Så sent som 2016 beslutade Skatterättsnämnden att spel på range och ”pay and play”-banor ska vara giltigt. Men det beslutet överklagades sedan av Skatteverket och Högsta förvaltningsdomstolen som upphävde förhandsbeskedet.
2017 beslutade Skatterättsnämnden återigen att spel på range och ”pay and play”-banor ska vara giltigt, Skatteverket har återigen överklaga det beslutet.    

Här är allt som klassas som friskvård och inte friskvård

Ny studie: Golf förlänger livet

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

STOR GUIDE: Så börjar du spela golf!

Allt du behöver veta om hur du kommer igång med världens bästa sport – golf!

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Golfens regelrevolution

Sedan 1744 har golf­regler formulerats ­för att göra spelet så rättvist som möjligt. Men strävan efter rättvisa har också satt onödiga käppar i hjulen för oss spelare genom åren. Därför har ett stort antal regler nu för­enklats och gjorts om.

Olof Åsgård

Ny studie visar: Golf bättre för hälsan än vad forskarna trott

Att vi mår bra av golf är ingen nyhet. Men en ny studie visar att sporten har fler fördelar än vi tidigare trott.

Jesper Johansson

ÅSGÅRD: ”Inte otänkbart att det kan få fler kvinnor att börja spela golf”

Svensk Golfs chefredaktör skriver om friskvårdsbidraget.

Oskar Åsgård

Ministern: ”Kan bli en boom för golfen nu”

Peter Eriksson är regeringens mest passionerade golfare.

CM Hellsten