Hoppa till innehåll

Nu kan du köpa lyxhuset – med golfbana på tomten

Har du 9,5 miljoner över? Då kan det här drömhuset bli ditt!

Jesper Johansson

Sugen på att köpa en ny bostad? Nu finns huset som alla golfare drömmer om till salu!

Utgångspriset är ungefär 9,5 miljoner kronor och säljs av mäklarfirman Sherry FitzGerald. Drömkåken är belägen i Ferrybank, Irland.

För pengarna får man, förutom ett 287 kvadratmeter stort hur, 18 par 3-hål på tomten.

Alla greener är professionellt gjorda med dränering och sandbotten för bästa kvalitet. Vattenhinder, bunkrar och andra hinder gör att den 2 300 meter långa banan är utmanande för de flesta.

Ett datorsystem kontrollerar bevattningen av greenområdena samt utslagsplatser. Till byggnaden får man också de maskiner som krävs för att sköta golfbanan.

Spana in huset här:

Nu kan du köpa lyxhuset – med golfbana på tomten
Foto: Sherry FitzGerald
Nu kan du köpa lyxhuset – med golfbana på tomten
Foto: Sherry FitzGerald
Nu kan du köpa lyxhuset – med golfbana på tomten
Foto: Sherry FitzGerald
Nu kan du köpa lyxhuset – med golfbana på tomten
Foto: Sherry FitzGerald

$anslöst pris för hus på Pebble Beach


Britneys senaste köp – en golfares dröm


Här är Jordan Spieths nya lyxvilla

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.