Hoppa till innehåll

Mästerligt spelat med klubbor från 1935

Jubilerande Falkenbergs GK stod som värd för Svenska Hickorymästerskapet.

CM Hellsten

I Svenska Hickorymästerskapet använder deltagarna klubbor som är tillverkade före 1935 och den 22:a upplagan arrangerades på Falkenbergs GK, som firar 70 år under 2019.
126 spelare kom till start.
De tre klasserna spelades över 36 hål, scratch.

TV: Prins Daniel i hickorystil på golfbanan

I herrklassen blev det dramatiskt då fjolårets vinnare Johan Wahlqvist treputtade och Johan Moberg från Norrköping Söderköpings GK spurtade starkt och kom förbi med en avslutande 73-rond.
I damklassen tog Flommens Christina Elmér en bekväm seger före 15-åriga klubbkamraten Andrea Lindahl.
Lars Rosén, Falkenbergs GK vann klassen Seniors 65+.

TV: Se proffsen (försöka) spela med hickoryklubbor

Det här varje tredje gången som Johan Moberg och Christina Elmér, vann herr- respektive damklassen
– Bland de utländska deltagarna märktes bland annat Claus Meland från Norge och Wayne Xing från Kina/USA. De tilldelades ”Instiftarnas pris” för sina insatser för hickorygolf och golfhistoriens bevarande. Claus arrangerade nyligen Norges första hickorytävling i modern tid och Wayne är i färd med att uppföra ett golfmuseum i Kina. Båda kom till SHM för att söka inspiration, säger Georg Kittel, ordförande i Svenska Golfhistoriska Sällskapet.

2020 arrangeras Svenska Hickorymästerskapet på Linköpings GK som då firar 75 år.

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.