Hoppa till innehåll

Nicklaus: Han får min röst i höstens presidentval

"Han har fått USA att vakna", säger Jack Nicklaus i CBS morgonsoffa.

Michael Åhman

Om Donald Trump tar sig hela vägen fram till presidentvalet i USA i höst så kan han räkna med en röst:

Den från Jack Nicklaus.

Nicklaus samtalade med Jim Axelrod på CBS Sunday Morning om sin relation med affärsmogulen genom deras arbete med golfbanebyggen, och kallade deras partnerskap för ”fantastiskt”. Deras senaste affär var Trump Golf Links i Ferry Point Park, New York, som öppnade i april 2015.

Den 76-årige golflegendaren tvekade när han fick frågan om Trumps politiska strategier, men medger att han gillat hur Trump lyckats röra om i den politiska diskursen i USA.

– Han vänder USA upp och ner. Han får landet att vakna, säger Nicklaus till CBS.

Den 18-faldige majorvinnaren tror också att Trump så småningom kan lära sig det som i dag eventuellt saknas när det gäller grace eller politisk korrekthet.

– En sak är säker: Om hans namn finns med på valsedlarna så kommer jag att rösta på honom.

Nicklaus: Han får min röst i höstens presidentval
Donald Trump bygger och äger inte enbart golfbanor – han spelar också. Enligt källor kan han bli ”den bäste amerikanske presidenten i golf genom tiderna”. Här på Trump International Golf Links utanför Aberdeen. // Foto: Ian MacNicol/Getty Images

Trump kan förlora golftävling


”Donald Trump fuskar när han spelar golf”


Trump: Jag skulle vinna över Obama


Donald Trump får nobben 

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Trump och DeChambeau får internet att explodera

LIV-spelaren, och numera youtubern, Bryson DeChambeau bjöd i ex-presidenten Donald Trump till en golfrunda som fått internet att koka.

Felix Månsson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

PGA Championship flyttas från Trumps bana

PGA of America har rivit kontraktet med Donald Trumps organisation för att därmed flytta majortävlingen från Bedminster 2022.

Jesper Johansson

Nicklaus ställer sig på Trumps sida

Jack Nicklaus lovordar President Trump. Och har redan lagt sin röst på honom.

Bo Steffensen

Sörenstam får presidentens frihetsmedalj – gör Mandela och Luther King sällskap

Svenskan blir första kvinnliga golfspelaren att få The Medal of Freedom.

Så såg världens första golfranking ut

Golfens världsranking är i dag en snackis varje vecka och den följs noga av så väl entusiaster som proffs. Men hur såg den ut från början? Se här!

Jesper Johansson