Hoppa till innehåll

”Fick skriva autograf på en sko”

Arvika GK arrangerade golfläger. Då hälsade en hockeyvärldsmästare på.

CM Hellsten

I maj lyckades Tre Kronor försvara sitt VM-guld i ishockey när Köpenhamn och Danmark arrangerade mästerskapet.

En av de blågula medaljörerna var Jacob de la Rose. Till vardags spelar han för det klassiska NHL-laget Montreal Canadiens.

Matchtävling inspirerad av fotbolls-VM

Jacob de la Rose kommer ursprungligen från Arvika och när bygdens golfklubb arrangerade ett golfläger för 25 ungdomar dök NHL-spelaren upp som hemlig gäst.
– Jacob berättade om VM och fick givetvis skriva massor av autografer. Det här var första gången som han fick skriva på en sko…, berättar klubbchefen Christina Naucler Karlsson.


Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.