Slutdagen i Katrineholm blev precis så spännande som alla trodde. Borås Anton Wejshag ledde vissa perioder, Wikström andra och även Eslövs Malcolm Kokocinski var uppe och nosade längst upp. Med tre hål kvar ledde Wejshag med ett och dessutom släppte Joakim Wikströms sin drive höger intill ett träd på 17:e, ett par 5-hål som går att nå.
– Man ser bara toppen på flaggan men jag slog en hög slicead järnsjua som såg bra ut. När jag hörde applåderna så förstod jag att den var nära, förklarar en nöjd Wikström.
Han sänkte tremetersputten för eagle samtidigt som Wejshag ”bara” gjorde par och ledde plötsligt med ett slag inför avslutningshålet.
Där höll han bollen i spel samtidigt som Wejshag fick problem i en fairwaybunker och till slut hade Wikström en en och en halvmetersputt för par och seger med minst ett. Han satte den mitt i trots att det skakade en del i både händer och ben.
– Det var nästa omöjligt att linjera upp den så det kändes en del, kan jag lova. Men den var ganska lätt och det var otroligt skön känsla att se den gå i.
Segern är utan jämförelse Joakim Wikströms största och inför Katrineholm Open hade han spelat in blygsamma 1 835 kronor i officiella prispengar sedan han blev proffs för två år sedan.
Marginalen till tvåorna Kokocinski och Flommens Niclas Johansson blev till slut två slag.
– En andraplats i Fjällbacka Open är väl det största jag gjort tidigare så detta blir en riktig boost för mig.
Han vann också kvalet till Nordea Tour på Elisefarm 2012.