Hoppa till innehåll

Vandalism på anrik engelsk bana

Vandaler gick lös på 100 år gammal bana med spade.

Det var under natten mot fredagen som Royal Eastbourne Golf Club fick oönskad påhälsning. När personalen kom till banan på morgonen så hade någon grävt upp stora hål på tolv av banans greener.

Banan, som ligger i East Sussex, cirka sju mil söder om London, tvingades stänga över dagen för att utvärdera och åtgärda skadorna. Anläggningens ena bana, Devonshire, som är drygt 100 år gammal fick sex greener vandaliserade och anläggningens niohålsbana, Hartington, lika många.

Hackade sönder bitarna

– Den som gjorde det använde spade och grävde upp stora bitar för att sedan hacka sönder bitarna vilket gör det omöjligt att placera tillbaka dem. Det måsta ha tagit minst en timme för dem som gjort detta att ta sig runt, sa Royal Eastbournes klubbchef, Tim Breach, som kallade skadorna betydande och gärningen obegriplig, till BBC.

Skadorna kommer att ta flera veckor att åtgärda innan greenerna är i normalt skick igen.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

The 154th Open - Media Day
Nyheter

The Open vill inte bli som U.S. Open

Inför ny uppförandekod efter det som hände Wyndham Clark.

Stensson foundation grupp
Nyheter

Glädje, gemenskap och grym golf under Stenson Foundation-veckan

250 spelare i farten på The National – här är alla pristagare.

golftränare och golfspelare
Nyheter

PGA:s mål: Tre gånger fler kvinnliga tränare

PGA of Sweden lanserar satsningen 78/30. Målet är att öka andelen kvinnliga PGA Professionals från dagens cirka 11 procent till minst 30 procent på sikt.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så grön är golfen

Sverige är bland de bästa i världen när de miljövänligaste golfnationerna ska koras. Vi snålar på både gödsel, vatten och bekämpningsmedel. Men hur kan det bli ännu bättre och vad får golfaren egentligen för sina gröna medlemspengar?

Karin Klarström