Hoppa till innehåll

Jiménez borta i månader

Publikfavoriten Miguel Ángel Jiménez får långt ifrån någon smakstart på det nya året. Under söndagen föll spanjoren så illa i en skidbacke att han bröt ena benet. Jiménez kan nu bli borta från spel i upp till 5 månader.

Marcus Lindgren

Det skulle bli ett avkopplande slut på året med skidåkning i spanska Sierra Nevada. Men istället gjorde ett olyckligt fall att Miguel Àngel Jiménez bröt sitt ena skenben, Spanjoren fördes efter fallet i ilfart till ett närbeläget sjukhus där man genomförde en lyckad operation. Den formstarke Jiménez förväntas nu bli borta från golfen i 3-5 månader.

– Jag åkte ned för en backe när jag plötsligt tappade kontrollen, berättade han för Europatourens hemsida. Efter fallet var benet väldigt ömt och jag visste att något var brutet.

Skadan kommer olägligt för Jiménez; 49-åringen avslutade säsongen i en formtopp då han bland annat blev den äldsta segraren i Europatourens historia i och med vinsten i Hong Kong i november. Men den alltid lika positiva spanjoren ser inte allt för dystert på skadan.

– Jag har spelat bra den senaste tiden så det är givetvis inte så lägligt att jag skadas nu, säger han. När jag började med skidåkning visste jag om riskerna, men jag tycker om det för mycket om det för att sluta. Det här är sådant som händer i livet.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

KRÖNIKA. ”Det är framtiden som ringer”

Nån säger att samtalet kommer från en profilfattig turnering. Men det kan också vara framtiden som ringer. Så det är nog säkrast att vi plockar upp luren.

Tobias Bergman

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Drömbilen som Jiménez vill ha

Miguel Angel Jiménez må vara 51 år gammal, men är fortfarande rankad topp-50 i världen. För två veckor sen tog ensam över rekordet för flest gjorda hole-in-ones på European Tour. Men mätt, det är han knappast.

CM Hellsten

Nu börjar nedräkningen mot Nordea Masters

Peter Hanson är tillbaka i tävlingen där hans liv som toursegrare började. Det är dags för Spanska Öppna, och Hanson känner att spelet börjar falla på plats. Men egentligen sneglar han fyra veckor framåt, då det verkligen gäller.

Karin Klarström

Jiménez spurtar i topp

Miguel Angel Jiménez piskade upp tempot i fredagens tätklunga på Black Mountain, där Johan Carlsson skuggar.

Eric Franzén

Jimenez vann i Hong Kong

Det blev Miguel Angel Jimenez som vann Hong Kong Open efter särspel mot Stuart Manley och Prom Meesawat. Joel Sjöholm blev bäste svensk på delad åttonde plats.

Daniel Rosenlund