Hoppa till innehåll

En 56-åring på väg upp

Peter Dahlberg fyller 57 i maj. Inför sin första fulla säsong på den europeiska seniortouren är han full av entusiasm. "Jag blir bättre och bättre för varje år", säger Peter.

Jörgen Ohlson

Säsongen är igång för Peter Dahlberg, som i senhöstens kval försäkrade sig om full spelrätt på European Senior Tour 2011. Två tävlingar har han redan hunnit med.  I säsongspremiären i Brunei för två veckor sedan blev han 52:a och i Senior World Championship på Mission Hill slutade han i helgen på 42:a plats.

– Jag är lite rostig så här års men det ska bli mycket bättre. Framför allt saknar jag tävlingsvana, hälsar Peter, just hemkommen från Kina.

Peter Dahlberg är ett välkänt namn i svensk golf, i synnerhet i Skåne där han de senaste åren varit uppskattad tränare på Flommens GK. Men nu har han lagt instruktionsjobbet åt sidan. I år blir det hundraprocentig satsning på seniortouren.

– Det här är hur kul som helst. Jag har alltid älskat att tävla och när jag lyckades fixa full spelrätt på touren så tvekade jag inte. Nu vet jag att jag får vara med i vilka tävlingar jag vill och jag kommer att spela allt under 2011. Det blir totalt 19 tävlingar.

När han i november i fjol klarade sitt tourkort blev han, som 56-åring, den äldste som den vägen tog sig in på den tour där det krävs att man är 50 för att få spela.

– Åldern har ingen betydelse. Det märkliga är att jag blir en bättre golfspelare för varje år och det beror inte bara på materialet. Jag kanske har blivit klokare och inte är arg lika länge som jag var tidigare, säger Peter med ett skratt.

Som heltidsproffs har Peter Dahlberg skött sin vinterträning på Los Naranjos i Spanien, en klubb han numera representerar officiellt. Dit bär det av igen i april för nya förberedelser och där får han till och från hjälp av sin tyske tränare Christian Neumaier.

– Problemet är att nästa seniortävling inte spelas förrän i juni,  och det är lite frustrerande. Det är ju tävlingar jag behöver mer än något annat.

– Jag vill visserligen inte ta någon plats för våra unga talanger, men om jag ber snällt kanske jag kan få en friplats i någon Nordea Tour-tävling under försommaren, säger Peter.

Skåningen är i nuläget ensam svensk på seniortouren. Men han får, åtminstone på papperet, snart sällskap av Anders Forsbrand som fyller 50 första april och som är direktkvalificerad via ”career earnings” på Europatouren.

Forsbrand har också en seniortourkarriär i blickfånget och klarade i höstas ett kort med begränsad spelrätt på Champions Tour i USA.

– Nu var det ett tag sedan jag pratade med Anders, men efter vad jag förstått kommer han att spela åtminstone någon eller några tävlingar här i Europa. Men han kommer nog i första hand att sikta in sig på att måndagskvala till Champions Tour, säger Peter.

Den penningstinna amerikanska seniortouren finns i bakhuvudet även hos Peter Dahlberg.

– Jag kan inte säga att det är något som jag siktar på. Men om jag är topp 40 på den europeiska penninglistan i höst, och därmed klar för spel även 2012, är det troligt att jag åker över till USA och försöker kvala. Jag vill inte sluta med det här utan att i alla fall ha försökt.

De ekonomiska villkoren är i seniortoursammanhang betydligt mer blygsamma i Europa än i USA. Sandy Lyle, den gamle majorvinnaren, fick exempelvis nöja sig med – i dagens golfvärld modesta – 37 000 euro för sin seger i Senior World Championship i söndags.

Frågan är om Peter Dahlberg kan leva på sina prispengar under 2011.

– Det räknar jag med. Nu när jag får spela 19 tävlingar är jag övertygad om att det ska gå bra.

Om det hänger på spelglädjen lär det inte finnas några hinder för Peter Dahlberg.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.