Hoppa till innehåll

Ekholmsnäs passerar 20.000 medlemmar

"Prognosen är 25.000 innan årets slut".

Michael Åhman

Ekholmsnäs Golf Lidingö, som marknadsför sig som ”Sveriges billigaste golfklubb”, har i helgen passerat en milstolpe:

20.000 medlemmar.

Klubben fortsätter att växa: Prognosen är 25.000 medlemmar innan årets slut.

– Det är så klart fantastiskt roligt att så många golfare upptäcker oss och vill bli medlemmar. Den flexibilitet, servicenivå och tlllgänglighet vi erbjuder tillsammans med den låga kostnaden för att bli medlem gör vår produkt helt unik, säger Johan Mickelson Ringqvist, ägare av Ekholmsnäs Golf Lidingö.

Förutom framgången med alla nya medlemmar öppnar anläggningen nu också en ny driving range och ett nytt närspelsområde.

– Att vi nu kan investera i golfbanan och träningsanläggningen skapar ett väldigt bra utgångsläge inför framtiden. Vi lanserade även våra medlemsskap på den internationella marknaden under våren vilket gjort det möjligt för europeiska golfare att bli medlemmar hos oss, fortsätter Johan.

Ekholmsnäs Golf Lidingö startade sin verksamhet 2004. Anläggningen omfattas i dag av en 9-håls golfbana (par 30), range, märspelsområde samt ett klubbhus med servering.

Ekholmsnäs Golf bygger nytt träningsområde

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.