Hoppa till innehåll

Bortslagna bollar kan ge en driver

Dormy har slagit bort 50 bollar runt om i Sverige. De som hittar bollarna kan vinna en driver.

CM Hellsten

Allt fler golfare väljer andra kulörer än den vita när de spelar golf. Det har golfvaruhuskedjan Dormy noterat i sin försäljning.
Färgade bollar har blivit en riktig storsäljare i år och därför har företaget dragit igång en annorlunda aktivitet. 
Dormy har på olika golfbanor runt om i landet slagit bort 50 färgade golfbollar och hittar du en av dem så kan det sluta med att du vinner en driver när bolljakten avslutas 5 juli.
– Vi har tredubblat försäljningen av färgade golfbollar 2018 jämfört med samma tid 2017. I fjol stod det för ungefär fem procent av den totala bollförsäljningen, nu är det ungefär 15 procent, säger Mats Hedlund till svenskgolf.se/wp. 

ZACHRISSON: Vad vore vi utan vår golfboll?

Varför tror du att så många vill spela med färgade golfbollar?
– Delvis har det att göra med att utbudet av olika bolltyper är så mycket bättre nu. Det finns både riktiga toppbollar för duktiga spelare och massor av alternativ för den som är lite längre upp på handicapstegen. Sedan får vi signaler att många tycker att vissa färger syns mycket bättre ute på banan och det är en faktor man inte ska underskatta, i synnerhet inte som befolkningen blir allt äldre. Det går nog heller inte att komma ifrån att många tycker att det är en rolig grej.

En av de som hittat de bortslagna bollarna kommer att vinna en Wilson C300-driver. 

Utrustningstest: Wilson C300

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Årets största järntest

50 av den svenska marknadens mest intressanta järnklubbor har slagits igenom av vår panel. Testet genomfördes i Dormy Barkarbys testcenter.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så gjordes årets drivertest

2 136slag, 28 drivers och 11 testpersoner. Välkommen till Svensk Golfs stora drivertest 2021!

Svensk Golf

Så gjordes Svensk Golfs stora drivertest

Sammanlagt 27 drivers, 11 testare och långt över 3 000slag. Så här gjorde vi årets stora drivertest.

Svensk Golf

TV: Raketdriven driver får bollen att flyga lååångt

För oss som drömmer om att slå långa drivar har nu en raketdriven klubba framtagits. Den är absolut inte tillåten enligt reglerna. Men långt flyger bollen!

Jesper Johansson

Olesens boll försvann i kaninhål – fick fri dropp

Thorbjörn Olesen var med om en udda situation under rond 1.

CM Hellsten