Hugo Thyr hade precis fyllt 15 år när KM arrangerades på hemmaklubben Lidköpings GK. Den unge talangen tog hem titeln.
Det finns fler unga Klubbmästerskapsvinnare runt om i Golfsverige – i Gävle, på Forsbacka GK utanför Åmål och Stockholms Golfklubb.
På skånska Kävlinge GK slogs rekord när det gäller åldern i Klubbmästerskapet.
Tidigare delade Niklas Persson, Joacim Kellerman och Henrik Hilford rekordet på herrsidan – de var 18 år när de vann KM.
På damsidan var Lisa Albertsson 14 år när hon vann 1994.
2017 putsades båda noteringarna – av ett syskonpar.
16-årige Gustav Andersson vann på två under par.
13-åriga Moa Andersson hade ronderna 82-80-88.
– Både Gustav och Moa har varit medlemmar i klubben sedan de var knattar och började med golf, de har ju sin faster Christel som är pro och shopägare här på Kävlinge GK. De representerar förvisso Bokskogens GK i tävlingssammanhang och Gustav har även gjort ett par landskamper. Vad ska de av dessa två bliva i framtiden, säger Tobias Klöfver, klubbchef på Kävlinge GK, till svenskgolf.se/wp.
Drygt 90 spelare ställde upp i Kävlinges KM.