Hoppa till innehåll

299 klubbar anmälda till Golfens dag

Nu har 299 svenska klubbar anmält sig till Golfens dag. Vilken klubb blir den 300:e?

CM Hellsten

Efter flera år av ett minskat antal golfare är det nu återigen fler och fler som utövar sporten.
Men bättre kan det bli.
Intresset ska öka ytterligare och fler ska lockas till banorna. 

Därför bestämde svensk golfs största aktörer för att införa Golfens dag.
Bakom initiativet står Svenska Golfförbundet (SGF), PGA of Sweden (PGA), Golf Administratörernas Förening (GAF), Swedish Greenkeepers Association (SGA) och Golf & Company (före detta Sveriges Golfleverantörers förening).
Golfens dag kommer att arrangeras 20 maj i år och datumen är spikade även för 2018 (26 maj) och 2019 (25 maj).

TV: Stensons uppmaning till Golfens dag

Tisdagen 21 februari anmälde sig Ljusdals GK och blev därmed den 200:e klubben att ansluta sig till Golfens dag.
Sedan dess har ytterligare 99 klubbar hoppat på tåget.
– Roligt att så många anläggningar nappat på konceptet Golfens dag. Sverige ska sjuda av golfaktiviteter, från Kiruna i norr till Trelleborg i söder. Hoppas många golfare tar chansen att bjuda med familj och vänner för att njuta av naturen och uppleva atmosfären, säger Claes Björklund, projektledare för Golfens dag på Svenska Golfförbundet, i ett pressmeddelande.

Så här ska det bli fler golfare i Sverige!

Så här kommenterar SGF:s generalsekreterare Gunnar Håkansson Golfens dag:
– Svensk golfsport går bra och mår allt bättre med ökat antal medlemmar och fler spelade ronder sedan 2013. Golf är mer tillgängligt genom fler, billigare former av medlemskap samt enklare och billigare utrustning. Därför känns satsningen på en nationell samlingsdag rätt. Fokus ligger på att rekrytera nya golfare och få klubbarna att bli ännu vassare på att behålla medlemmar.

 

Henrik Stenson gillar initiativet med Golfens dag.

Se hans hälsning här:

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Här spelas Golfens SM-vecka – anmälan öppen

Västerås och Västmanland tar emot tävlingssugna golfare i sommar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg: ”En väldigt bra dag”

Mikael Lindberg öppnade starkt i Dubai i tuffa förhållanden. Tvåa bakom Molinari.

Erbjuder gratis golf för unga som mår dåligt

Psykisk ohälsa bland unga ökar. Nu erbjuder Särö Golf Club gratis golfträning som ett kravlöst alternativ.

LIV Golf presenterar nästa stora ändring

LIV Golf utökar startfälten – besked om världsranking dröjer.

Golfbanan som försvann

2014 plockades flaggorna ur hålkopparna när Bäckavattnets GK stängdes. Vi besökte resterna av anläggningen ihop med ägaren.

Av: Henrik Lenngren, Foto: Peter Holgersson