Hoppa till innehåll

250 000 kronor samlades in till cancersjuka barn

Välgörenhetstävlingen Slag för Hjältar arrangerades för tredje året i rad.

CM Hellsten

Barncancerfonden Södra bildades 1984 och är en stödförening för barn med cancersjukdomar i Skåne, Blekinge och Kronobergs län.
För tre år sedan drabbades dottern till Daniel Tellfords vän och kollega av en hjärntumör. Då bestämde sig Daniel Tellford för att han ville engagera sig och samla in pengar.
Då startades golftävlingen Slag för Hjältar.

19 september arrangerades den tredje upplagan på Woodlands Country Club i skånska Örkelljunga.
– Förra året samlades 124 000 kronor in och i år landade den totala insamlingen på nästan en kvarts miljon, vilket är ett fantastiskt resultat av att företag tillsammans kan göra skillnad säger Daniel Tellford som är initiativtagare till Slag för Hjältar och VD på Eriks Fönsterputs i ett pressmeddelande.

Träna på rangen – bidra till kampen mot cancer

Line Sardh, ansvarig för företagssamarbeten på Barncancerfonden Södra, är mycket tacksam för bidraget från golfevenemanget:
– Nästan varje dag insjuknar ett barn i cancer. Vi är oerhört tacksamma för att företag engagerar sig. Det är härligt att se hur alla deltagande företag har gått ut i sina nätverk och uppmuntrat fler företag att engagera sig på olika sätt. Resultat på drygt en kvarts miljon är fantastiskt och möjliggör att vi kan ge mer stöd till cancersjuka barn och deras familjer.

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

De vill återuppliva golfbana – behöver 700 000kronor

Med entusiasm och engagemang kan man göra det mesta. Fråga bara Anna Magnusson med projektgrupp, som jobbar för att återuppliva Sollerö Golfklubb genom reinkarnationen kallad Solön.

Jesper Johansson

Klubben ger luncher till IVA

Hur gör man som golfklubb om man vill göra livet enklare för de arbetande inom vården? Kävlinge GK kom på en smart lösning där alla vinner.

Jesper Johansson

89 000 kronor samlades in av medlemmarna

Medlemmarna samlade in 89 000 kronor till golfklubbens bygge av en studio.

CM Hellsten

”Totalt hoppas vi samla in 10 miljoner kronor”

Operakällaren Foundation Trophy är ingen vanlig golftävling.

CM Hellsten