Hoppa till innehåll

Stensons udda utflykt med The Claret Jug

Henrik Stenson utnyttjar förmånen att få umgås med [i]The Claret Jug[/i] efter The Open-segern. Nu berättar han att de varit på utflykt tillsammans.

Jesper Johansson

Henrik Stenson vann The Open tidigare i år och är därmed den förste svenske herrgolfaren att vinna en major.

I och med vinsten får han ta hand om The Claret Jug, silverkannan segraren i den prestigefyllda tävlingen vinner, under ett år.

Det är något som Henrik Stenson har tagit vara på. Till vardags säger han att den står i köket så att han kan se den när han äter frukost. Men det är inte bara där den har befunnit sig – utan även på vattnet.

– Jag kan avslöja att den varit med på en vattenskoter ganska nyligen. En hade flytväst på sig så det var ingen fara, säger Stenson till European Tours hemsida.

Kanske såg The Claret Jug ut så här:

Henrik Stenson spelar WGC-tävlingen i Shanghai den här veckan. Se hur det såg ut när han limmade inspelet på hål 16!

Om du hade vunnit silverkannan, vad hade du gjort med den?

Skriv i kommentarsfältet!

DOKUMENT: Så var Stensons British Open-vecka som vi aldrig glömmer


DOKUMENT: Sagan om hur Stenson blev den störste

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana
19:e hålet

Gamla skolan eller Nya skolan – vem är du?

Dags att bekänna färg. Vilken kategori tillhör du?

golfspelare på golfbana i solnedgång
19:e hålet

Det här vill vi inte höra på golfbanan

Det spelar ingen roll om det är sant eller ej. De här orden vill vi inte höra förrän bollen ligger helt stilla.

Golfer executing a powerful swing with his club under the bright sun at a picturesque golf course, surrounded by lush greenery and blue skies
19:e hålet

10 märkliga saker vi gör på golfbanan

Här är tio märkliga – men väldigt vanliga – beteenden på golfbanan.

The Open-tempen 4.0 – hur många majors kommer Scheffler att vinna

Vi listar de heta, ljumna och svala efter årets The Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så följer du svenskarna under lördagen i The Open

Svenskduon tillsammans för tredje raka dagen. Åberg med Rose.

The Open-tempen 2.0 – vem ska stoppa Scheffler?

Vi listar de hetaste och svalaste under andra ronden på Royal Portrush.

Så följer ni svenskarna under fredagen i The Open

Svensson bäst första ronden och först ut på fredagen.

Martin Strömberg

Skyfall, vindar och långsamt spel i The Open

Svensson, Söderberg och Stenson redo för en ny lång arbetsdag