Hoppa till innehåll

”Sikta en hålkopp vänster” … vilken siffra är det?

Frågan som har fått delar av golfvärlden att tvivla på alla puttar de någonsin slagit. 

I början av september kastade en medlem på internetforumet Reddit ut en fråga ihop med en skiss där han bad om svar på var en hålkopp till vänster är. Han och hans golfkompisar hade diskuterat saken och såklart inte varit överens. 

Det blev snabbt tydligt att det var väldigt många som aldrig hade ställt sig frågan själva och när den nu ställdes började klia sig i huvudet och ifrågasätta alla siktråd de någonsin fått av medspelare och scramblekompisar genom åren. Diskussionerna fortsatte ut i andra sociala medier och när en förbluffande stor majoritet verkade ha bestämt sig för att det är alternativ 3 som är rätt så klev X-användaren hutch_golf in med en övertydlig förklaring. 

– Det är 2. 3 är en halv hålkopp och 1 är en och en halv hålkopp. Annars hade ”en halv hålkopp” också betytt ”vänster hålkant” och det rådet har väl ingen missförstått?, skriver hutch_golf på X.  

hutch_golf menar alltså att det inte går att utgå från mitten av koppen utan att ”till vänster” eller ”till höger” alltid måste betyda från hålkanten, inte mitten. Och det betyder väl att diskussionen är över. Eller?

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist sedan 2011. Verksam på Svensk Golf sedan 2015 i olika roller, sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

drönare med matkasse ovanför golfbana i portugal
19:e hålet

Törstig på golfbanan? Nu kommer drycken med drönare

Glöm dryckesvagnen. På en golfbana i Portugal ska spelarna kunna beställa mat och dryck – och få leveransen flygande från ovan.

Tommy Bolt Kicking a Golf Ball
19:e hålet

Redaktionens val: Drömfyrbollar – och mardrömmar

Vilka golfare skulle du helst spela med – och vilka vill du absolut undvika? Svenskgolf.se:s Olof Åsgård har valt sina dröm- och mardrömsgrupper i tio olika situationer.

golfboll i uppslagen torv på golfbana
19:e hålet

5 lägen ingen vill hamna i på golfbanan

Den uppslagna torven förstås. Och fyra andra jobbiga situationer vi hamnar i när vi spelar golf.

Gamla skolan eller Nya skolan – vem är du?

Dags att bekänna färg. Vilken kategori tillhör du?

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Foto: Jacob Sjöman

Mauritius– 180 år av drömgolf

De finns utspridda i olika hörn av världen. Golfdestinationerna som ger oss något utöver det vanliga och som skapats för att förverkliga våra resedrömmar av once in a lifetime-karaktär. Följ med oss till en sådan.

7 ”harmlösa” psykningar i matchspel

Så får du motspelaren ur balans.

Svensk Golf

99 saker du hört – eller sagt – på golfbanan

Ja, klassiker som ”Sitt!” och ”Flyg!” är såklart med.

Svensk Golf

20 saker som golfvärlden aldrig kommer vara överens om

De som inte spelar golf tror att alla golfspelare är av samma skrot och korn. Så är det definitivt inte.