Hoppa till innehåll

Rose nu favorit att ta hem Race to Dubai

DUBAI. Tommy Fleetwood var inför veckans tävling favorit att ta hem säsongslånga tävlingen Race to Dubai. Efter 18 spelade hål är det hans landsman som sitter i förarsätet.

Jesper Johansson

Inför veckans DP World Tour Championship var Tommy Fleetwood i ledning av Race to Dubai. Närmast bakom på rankingen befann sig Justin Rose. Efter 18 spelade hål på Jumeirah Golf Estates är nu Rose i ledning av den säsongslånga tävlingen.

Rose har i sina två senaste starter vunnit. Först WGC-tävlingen i Shanghai och veckan därpå i Turkiet. Efter en fin 66-runda under torsdagen är engelsmannen bara ett slag bakom ledande Patrick Reed.
– Det finns två saker att vinna i veckan. DP World Tour Championship och Race to Dubai. Jag vet att en seger i den förstnämnda resulterar i en seger även i den andra, sa Rose efter rundan till European Tour.
– Jag ska bara försöka att spela tre riktigt bra golfrundor. Jag är väldigt glad över starten.

 

TV: Rose gör eagle från bunkern

Här är Justin Rose scorekort:

Rose nu favorit att ta hem Race to Dubai

Desto dystrare var dagen för Tommy Fleetwood. Engelsmannen fick en usel start med en dubbelbogey på hål 1. På hål tre gjorde han en bogey och Fleetwood såg skakig ut.

Men en fin birdie på femman och en eagle på hål 7 gjorde att han var på par efter nio hål.

TV: Årets birdie av Fleetwood

Med ytterligare tre bogeys på baknian och två birdies slutade Fleetwood totalt på 73 slag, ett över par.
I och med det är han delad 46:a inför fredagen.
– Det är ytterligare tre rundor som ska spelas. 54 hål och allt kan hända. Jag har varit i liknande situationer de senaste veckorna då jag inte börjat bra men sedan klättrat stadigt på ledartavlan. I morgon ska jag gå ut och göra mitt bästa.

Här är toppen av ledartavlan:

Rose nu favorit att ta hem Race to Dubai


Alexander Björk är delad fyra efter 18 spelade hål i Dubai. Svensken startade torsdagens runda skakigt men avslutade starkt.

Flygande start av Björk i Dubai

Alex Norén hade en desto tyngre dag. Svensken kom aldrig riktigt in i det och hade problem på greenerna.

Noren: "Annan sinnesstämning i morgon"

Samarbete med Hitpin Golf

Svenska Hitpin Golf satsar vidare – här är några nyheter

Svenska Hitpin Golf har sedan starten gått sin egen väg — golfbollar i tour-klass, designade i Sverige, till upp till 40 procent lägre pris än marknadens etablerade premium. Under 2026 satsar varumärket bredare med ny premiumhandske i cabretta-läder, helt ny sajt och uppgraderat tryck på logobollar för företagsmarknaden.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana
19:e hålet

Gamla skolan eller Nya skolan – vem är du?

Dags att bekänna färg. Vilken kategori tillhör du?

golfspelare på golfbana i solnedgång
19:e hålet

Det här vill vi inte höra på golfbanan

Det spelar ingen roll om det är sant eller ej. De här orden vill vi inte höra förrän bollen ligger helt stilla.

Golfer executing a powerful swing with his club under the bright sun at a picturesque golf course, surrounded by lush greenery and blue skies
19:e hålet

10 märkliga saker vi gör på golfbanan

Här är tio märkliga – men väldigt vanliga – beteenden på golfbanan.

Los Angeles vände och krossade Jupiter Links

Los Angeles Golf Club stod för en imponerande vändning i TGL-finalen – och säkrade titeln.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rai starkast i Abu Dhabi

Norén bästa svensk på 17:e plats – är nia på Race to Dubai inför Tourfinalen.

Skins Game tillbaka – Ryder Cup-stjärnor gör upp om miljoner

Första upplagan på 17 år. Justin Thomas, Xander Schauffele, Keegan Bradley och Tommy Fleetwood möts i Florida i slutet av november.

TourTempen – sakta men säkert ser det bättre ut

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Martin Strömberg

Åberg delad nia i Memphis

Klättrade sju placeringar efter 67 slag sista ronden. Rose vann efter särspel.