Hoppa till innehåll

Kolla in Tigers briljanta svar om Trump

Det blev ingen comeback på banan. I stället gästade Tiger Woods en talkshow och betygsätta de golfspelande presidenterna.

CM Hellsten

Tanken var att Tiger Woods skulle göra comeback efter 14 månaders uppehåll när PGA Tour startade säsongen 2016/2017.

Så blev det inte.

I stället bjöd han på en clinic.

Nya planen är att Tiger Woods ska göra comeback i sin egen tävling 1-4 december – Hero World Challenge.

På torsdagen besökte Tiger Woods ”The Late Show With Stephen Colbert” .

Tiger Woods berättade en skön anekdot om Arnold Palmer och om att han ofta tänker på sin pappa Earl Woods. 

Avslutningsvis ville programledaren veta vad Tiger Woods tycker om de presidenter som han har spelat golf tillsammans med.

Lyssna på det briljanta svaret om presidentkandidaten Donald Trump…

Donald Trump stäms av golfare

Mer från samma ämne

Läs också

klubbtvätt på golfbana stående i kortklippt gräs
19:e hålet

10 överraskningar som förhöjer golfrundan

Spelet kanske inte går så bra – men vad gör det när dessa saker dyker upp oväntat.

golfspelaren Ryo Hisatsune med turkos golfpiké
19:e hålet

Blundern gav pliktslag

Se klippet när Ryo Hisatsunes dag förstördes i Australien.

golfspelare i siluett
19:e hålet

7 bästa stunderna under en golfrunda

Då mår vi som bäst när vi spelar golf.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.