Hoppa till innehåll

Titleists populära järn kommer i svart

Titleists 718 AP2- och AP3-järn kommer nu i färgen svart.

Jesper Johansson

Under 2018 presenterade Titleist sina nya 718-järn i modellerna AP1, AP3 och AP2. Nu kommer AP3 och AP2 ut – i en helt ny finnish.

Från och med 1 mars kommer det finnas helt svarta 718 AP3- och 718 AP2-järn till försäljning.

Till de svarta klubbhuvudena får man True Temper AMT Onyx-skaft som även de är svarta. De har också en matt finnish för att minska solreflektioner.

De nya järnen är framtagna med proffsens hjälp.
– Sedan vi adderade AP3 till vår järn-linje förra hösten har fler och fler golfare upptäckt bollhastigheten och de förlåtande egenskaperna som ges i den ihåliga bladkonstruktionen. Samtidigt har AP2 använts flitigt på touren, säger Josh Talge, Titleists vice president inom utrustningsmarknadsföring.
– Men en sak fick vi höra både från proffs och amatörer. Det var att man ville ha klubborna i en mörkare färg. Vi har jobbat hårt med att få klubborna att se bra ut och vi har tagit fram ett utseende man bara måste spana in.

Utseendet på järnen kommer likna den svarta färg som används på Titleists SM7 Jet Black-wedgar. Till alla klubbor är ett helsvart grepp standard.

Här kan du läsa mer om teknologin i Titelist AP2– och AP3-järn.

Titleists populära järn kommer i svart
Titleists populära järn kommer i svart
Titleists populära järn kommer i svart
Titleists populära järn kommer i svart

I butik: 1 mars.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med smartklocka på golfbana
Utrustning

Shot Scope flyttar in i smartklockan

Shot Scope tar nästa steg i sin satsning på golfteknik. Nu lanserar företaget en app för Apple Watch med GPS och slaganalys direkt på handleden.

Cleveland RTZ 2, wedge
Utrustning

Legendaren bakom Clevelands nya tourwedgar

RTZ 2-serien har utvecklats med Roger Cleveland i teamet.

TaylorMade, The Kingdom at The Grove
Utrustning

Video: Häng med till Europas mest maxade fittingcenter

Missa inte vårt laddade nedslag på TaylorMade The Kingdom at The Grove.

Det har hänt med Titleist Tour Soft och Velocity

Titleist lanserar uppdaterade Velocity och Tour Soft – två bollar med fokus på längd, flykt och känsla.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är Titleist Vokey SM11 – fler val och mer kontroll

Titleist lanserar Vokey SM11 – nästa generation wedgar med fler val, mer konsekvent bollflykt och förbättrad spinnkontroll.

Olof Åsgård

Missa inte klippet: På djupet om Titleists nya T-järn

Här är nyheterna och uppdateringarna i fjärde generationen av Titleists järnfamilj.

Smygpremiär för nya Titleist T-Series

Ta en titt på Titleist nya järnklubbor som luftas på touren i veckan. 

Här är Titleists minidriver GT280

Kontroll från tee och spelbar i fairway.