Hoppa till innehåll

Testat: Golf Pride Reverse Taper

Världens största grepptilverkare vill förbättra händernas roll i puttningen.

Utbudet av puttergrepp har ökat markant sedan början av 2000-talet, och inkluderar allt från de traditionella pistolgreppen som använts av Tiger Woods, Ben Crenshaw och en mängd andra spelare, till bastanta SuperStroke-varianter och den 15-tum långa motbalanserade Winn-modellen som Victor Hovland använder. Världens största tillverkare av golfgrepp, det amerikanska företaget Golfpride, har dock suttit relativt stilla i båten och främst satsat på konventionella varianter.
Fram till nu.
Denna vecka får nya konceptet Golfpride Reverse Taper officiell premiär i Europa.

Reverse Taper, vad tusan innebär det? Jo, vi pratar om ett avlångt puttergrepp där den nedre delen, där den nedre handen placeras, har designats med en bredare tjocklek. Konceptet bottnar i att våra händer har olika roller under puttingrörelsen, och detta ska förstärkas genom utformningen av Reverse Taper-greppet.
Den smalare övre halvan är tänkt att öka stabiliteten i rörelsen genom att tydligt ankra den övre handen, medan den bredare nedre halvan minskar anspänningen i den andra handen för att ge en mjukare acceleration genom rörelsen.

Golfpride har testat hundratals olika prototyper på olika spelare för att komma fram till den skarpa version vi nu provar – som enligt företaget oftare ska ge ett mer neutralt blad i träffen än vad ett grepp med konventionell tjocklek gör.

Första intrycket av Golfpride Reverse Taper: Greppet ger inledningsvis en ganska mjuk och tilltalande responsiv känsla. Detta kan förklaras av det i grunden formbara polyuretanmaterialet som övervägande använts. Det visuella tvådelade färgmönstret och greppets textur gör att du intuitivt förstår hur händerna ska placeras.

Hur presterar det: De första minuterna med Reverse Taper präglas av en något annorlunda, men inte obehaglig känsla. Greppet har monterats på modellen Ping Anser 2D, som oftast har använts i bagen under säsongen, för att inte puttern i sig ska utgöra någon distraktion. Efter cirka 30 puttar av varierande längd känner sig händerna helt bekväma med den uppdelade tjockleken. Vid de olika puttningsstationerna som har ställts upp på greenen för bollstart och längdkontroll, märks ett varierande resultat, vilket indikerar att välkända sorgliga brister och tendenser i den egna tekniken inte helt elimineras genom Reverse Taper. Nåja, den mest påtagliga effekten märks i tempot som successivt antar en något mjukare och jämnare skepnad än normalt. Känslan när den nedre handen verkligen tillåts att vila på den tjockare delen är tydligt positiv och skapar en känsla av stabilitet i rörelsen under testpasset.

Vad gillar vi med greppet: Att händerna intuitivt hittar sin plats på båda delarna av greppet är ett plus för designen i sig. Materialets lite klibbiga och mjuka känsla, som avlägset kan liknas med att ha ett nytt TourVelvet-grepp i handen, är riktigt njutbar tillsammans med den tydliga textur som ytans subtila dimplemönster medför. Efter testpasset och två efterföljande rundor på hyfsat snabba greener är vi försiktigt positiva till hur greppets utformning eventuellt påverkar händernas spänning, men behöver också ytterligare tid för att verkligen säkerställa effekterna på puttningen i sig.

Vilka eventuella frågetecken dyker upp: Kommer texturen samt den lagom mjuka känslan att kunna bevaras över tid? Med tanke på det slitage som obevekligen uppstår för någon som spelar många rundor, och sannolikt greppar Reverse Taper med halvsvettiga händer under de varmaste sommardagarna?

Fakta Golfpride Reverse Taper
Pris: 320 – 390 kronor.
Kommer i tre olika utföranden:
Round (allroundmodell), Pistol (rekommenderas för left-hand-low-grepp) och Flat (främst för palm-to-palm stroke).
Vikt: 70 – 64 gr.

Läs också:

Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

illustration med golfspelare, golftränare, golfklubbor och golfstudio
Utrustning

Så hittar du rätt golfklubbor

Rätt golfklubbor gör spelet enklare. Med custom fitting och smarta val undviker du dyra misstag.

golfbollar från märket taylormade på en grön gräsmatta
Utrustning

Så ska nya TP5-bollen lösa det osynliga problemet

TaylorMade satsar på avancerad målningsprocess för jämnare bollflykt.

klubbutprovare inom golf visar bounce på en wedge
Utrustning

Se klippet: Fem steg för att hitta rätt wedgar för dig

Vägen till mer spinn och ökad längdkontroll börjar här.

Så hittar du rätt golfklubbor

Rätt golfklubbor gör spelet enklare. Med custom fitting och smarta val undviker du dyra misstag.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

XXIO lovar längd och stabilitet i ny golfboll

XXIO presenterar nya HYPER RD, en golfboll utvecklad för högre bollflykt, stabilitet och längd.

Wilson utökar järnfamiljen med ny modell

Senaste generationen av Staff Model-linjen markerar premiären för Staff Model XB.

Här är Scotty Camerons uppdaterade Phantom-putters

Phantom-serien från Scotty Cameron får uppdaterad träffyta, fler alternativ och justerad form. Och i samma veva släpps tre nya Studio Style-modeller.

Scotty Cameron ger sig in i puttertrenden – på sitt eget vis

Scotty Cameron lanserar två nya modeller med lågt vridmoment – men utan att helt överge sitt klassiska formspråk.