Hoppa till innehåll

Taylormade Truss – en unik ny putterdesign

Helt ny design på Taylormades nya, intressanta putterserie.

Taylormade släpper en ny putterserie och en nygammal goding.

Spider S är en vidareutveckling av deras kända Spider-putter och Spider S blir senaste tillskottet i en lång rad populära modeller.

Den ska enligt företaget ha högst MOI-värde (tröghetsmoment) av alla putters som bär Taylormades namn och den är tillverkad i en kombination av aluminium och volfram, som placerats ut längs bakkanten och sulan.

Spider S finns i tre tyngder, 55, 65 eller 80 gram och är utrustad med KBS Stepless Stability och Super Stroke Pistol GTR 1.0 i standardutförandet.

Till en början kommer den i två färger, navy och chalk och prislappen ligger på 3 500 kr.

Mer annorlunda är då Taylormade Truss.

En ny serie på fyra modeller, TB1, TB2, TM1 and TM2. Två olika huvuden som vardera finns med centrerat skaft och skaft i hälen, som tagits fram efter att Taylormade mätt 40 000 puttar och analyserat resultaten.

De kom fram till att merparten av alla träffar som inte sitter i sweetspot hamnar en liten bit ut på tån och teknikerna fick i uppdrag att konstruera en vridstyv putter med maxad stabilitet.

Resultatet? Truss.

Vid adressering ser Truss ut som en vanlig putter men tittar man på den framifrån så ser man att Truss har en hög hoselkonstruktion och syftet är naturligtvis att göra den stabilare. Taylormade skriver att man hämtat inspiration från olika arkitektoniska skapelser som broar och hus för att ge större horisontell stadga.

Det ska också ge större förlåtelse vid träffar utanför sweetspot och energin ut i bollen ska därmed bli högre i jämförelse med andra mer traditionella huvuden.

Tiger Woods testade en tidig prototyp i Japan för en tid sedan, återstår att se om Truss hamnar i hans bag framöver.

Truss har KBS Stepless Stability-skaft och Lamkins Sink Fit Skinny-grepp.

Truss kostar 3 200 kronor i butik.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

Shot Scope H50, handhållen GPS
Utrustning

Handhållen GPS från Shot Scope

Kommer med AMOLED-touchskärm och över 42 000 banor.

J.Lindeberg, Vent 500, golfsneaker
Utrustning

Ny version av J.Lindebergs första golfsneaker

Uppdaterar Vent 500-linjen med nya färgval, texturer och ökad komfort

golfskor från märket footjoy
Utrustning

FootJoy uppdaterar Premiere Series – nu även i dammodell

FootJoy uppdaterar Premiere Series – för första gången även i en särskild dammodell.

golfklubba, driver, från märket PING
Tryck på play-knappen. Tillsammans med Dormys custom fitting-expert Filip Jansson fångar vi spaningar från Svensk Golfs stora drivertest 2026 med fokus på superförlåtande drivers.

Drivertest 2026: Superförlåtande

Superförlåtande drivers maximerar stabilitet och vridmotstånd – och vissa modeller motverkar slice.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så blir TaylorMades nya spelförbättrande järn

Qi Max och Qi Max HL ska mildra medelgolfarens oönskade skruvproblem.

Se klippet: Qi4D – fyra dimensioner av fart och längd

TaylorMades nya driverlinje handlar om justerbarhet och hastighet i kubik.

Scotty Cameron ger sig in i puttertrenden – på sitt eget vis

Scotty Cameron lanserar två nya modeller med lågt vridmoment – men utan att helt överge sitt klassiska formspråk.

Här är TaylorMades svar på zero torque-trenden

Nya Spider ZT är designad för att hålla träffytan rak genom hela rörelsen.