Hoppa till innehåll

Nya svenska varumärket släpper bara svarta produkter

Ingen färg är väl mer tidlös än svart? Svenska varumärket Blackswing har tagit fasta på det genom att endast lansera svarta golfprodukter.

Jesper Johansson

Tänk ett mikrobryggeri. Men istället för öl säljer Blackswing svarta golfprodukter. Så kan man beskriva det nya varumärket skapat i Jönköping.

Bland produkterna hittar man en svart golfbag, pikétröja och – något oväntat – svarta golfbollar.
– Att designa och ta fram egna produkter är en passion, precis som golfen. Så varför inte kombinera dessa två intressen och sätta hoppet till att fler kommer gilla mina produkter. Jag ser blackswing som ett ”mikrobryggeri” för golfprodukter, säger Fredric Ståhl, som ligger bakom varumärket i ett pressmeddelande.

Anledningen till att Ståhl endast skapar produkter i svart är precis vad man kan tänka sig: han tycker inte om när det är för starka färger på kläderna och golfbanan är inte en plats med speciellt subtila kläder.

Företageet tar in små mängder av varje vara för att på så sätt inte vara en produkt för den stora massan, utan istället vara produkter för golfare som vill sticka ut – genom att inte sticka ut.
– Sakta men säkert kommer vi bygga på med fler produkter med samma tydliga röda (eller om man så vill, svarta) tråd, skriver Blackswing i ett pressmeddelande.

Här är några av deras produkter:

Mer från samma ämne

Läs också

golfbollar från märket taylormade på en grön gräsmatta
Utrustning

Så ska nya TP5-bollen lösa det osynliga problemet

TaylorMade satsar på avancerad målningsprocess för jämnare bollflykt.

klubbutprovare inom golf visar bounce på en wedge
Utrustning

Se klippet: Fem steg för att hitta rätt wedgar för dig

Vägen till mer spinn och ökad längdkontroll börjar här.

golfklubbor, drivers, från märket Wilson
Utrustning

Wilsons svar på den heta drivertrenden

Så blir superförlåtande drivern Wilson Dynapwr Max+.

Nya svenska varumärket: ”Golfen behöver förnyas”

Svenska golfmodevarumärket Cut Made Club har nyss släppt sin senaste kollektion och vill bredda perspektivet för hur golfkläder kan se ut.

Oskar Åsgård

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Gravidkläder till golfbanan – svenska varumärket anpassar kläderna till kroppen

Med ett designteam till 100 procent bestående av kvinnor har Röhnisch tagit fram en vår- och sommarkollektion som till 100 procent är anpassad efter kvinnokroppen.

Svensk Golf

Den optimala hipsterbagen

Varför se ut som alla andra när det finns andra alternativ? Här har vi samlat en golfbag full av produkter från mindre tillverkare – optimalt för hipstergolfaren!

Jesper Johansson

Det svenska modeundret

Sverige har levererat mängder av spelare till de största tourerna. Men det är inte bara stjärnor som skapats. Även deras plagg har fått feta rubriker runt om i världen och är en storindustri.

CM Hellsten