Hoppa till innehåll

Maxad träffyta från Cleveland

Spelförbättrande CBX Full-Face 2 växer på höjden och tvären.

Clevelands CBX-serie är synonym med wedgar av mer förlåtande snitt. Däribland modellen CBX Full-Face som nådde ut på marknaden för två år sedan. Den andra generationen av denna matiga wedge lanseras nu i butik den 15 mars. Den bokstavligen största uppdateringen återfinns i huvudet där den faktiska storleken på den aktiva delen av träffytan utökats med 13 procent. 

Cleveland plockar också in mycket av den teknologi som vi hittar i deras tourlinje RTX Zipcore. Däribland nya HydraZip-lösningen, vilken innebär att träffytans yttre skikt blästrats och utrustats med laserfrästa linjer i syfte att maximera friktionen och säkra jämna och höga spinntal både vid olika väderleksförhållanden. 

CBX Full-Face 2 innehåller också de nya Util-Zip-skårorna samt det uppdaterade ZipCore-inlägget, där ett lättviktsmaterial med låg densitet används för att flytta tyngdpunkten till direkt bakom träffytan, vilket både främjar huvudets övergripande stabilitet och kontroll.

CBX Full-Face 2 kommer också med en helt ny sulslipning för loften 50 och 52 grader som förbättrar huvudets egenskaper vid helt fulla slag. På loften mellan 54 till 60 grader har också den C-formade sulslipningen begåvats med mer bounce i mitten. Samtliga loft kommer också med en ny avfasning nära den främre kanten som ska minska risken för att fastna i marken vid kortare slag runt greenen.
Priset ligger på 1899 med stålskaft samt 1999 kr för grafit.   

Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

golfbag med järnklubbor på golfbana
Utrustning

Vice Golf storsatsar på svenska golfklubbar

Golfvarumärket Vice Golf tar nästa steg i Sverige. Nu ska produkterna börja säljas i landets golfshoppar.

Odyssey, Putter, TRTL
Utrustning

Het på touren: Möt Oddyseey TRTL

Etter smygpremiären på tourerna och i Asien når Odysseys nya mallet-linje äntligen våra breddgrader.

golfputter från märket takomo
Utrustning

Finska uppstickaren vill ta över hela bagen

Nu når Takomos första putters ut på marknaden.

Srixon ZXi RKT: Maxad nystart för driverlinjen

Två års prototyptester på världstourerna har nått sin slutpunkt. Nu lanserar Srixon ZXi RKT – drivers, fairwaywoods och hybrider laddade med ny titanlegering och skräddarsydd akustik.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nytt distansjärn från Srixon

Smidda ZXi5+ tar plats i uppställningen när bolagets järnfamilj utökas

Så blir Mizunos spelvänliga tourjärn

Pro S-4 är smidd och kompakt – men med förlåtande egenskaper.

Legendaren bakom Clevelands nya tourwedgar

RTZ 2-serien har utvecklats med Roger Cleveland i teamet.

TaylorMade uppdaterar populära tourputters

Spider Tour-familjen utökas med nya modeller och Rory McIlroys eldsvedda finish