Hoppa till innehåll

Högre flykt och mindre spinn ska ge längd

Nikes nya driver ska ge mer längd genom en högre bollflykt.

Jesper Johansson

Nikes testlabb The Oven har tagit fram en ny driver som heter Nike Vapor Flex 440. Enligt deras studier ska klubban ge en högre bollbana samtidigt som bollspinnen ska minska. Det ska i slutändan innebära längre slag.

Mer än 60 procent av klubbhuvudet är gjort av kolfiber som förstärkts av Nikes patenterade RZN-material. Dert gör att man har kunnat flytta vikt framåt och lägre ner i klubbhuvudet för att förbättra klubbans prestanda.

– En ny tappning av Flex-modellen vi såg i fjol och rykten säger att den ska vara klart mer användbar. Fjolårets Flex-driver gav en väldigt låg bollflykt, med låg launch och lite spinn vilket verkligen inte passade alla när vi testade den. Dessutom var den inte särskilt förlåtande, även om vissa fick på riktiga drömslag emellanåt. Men som sagt ska nya Flex 440 vara bättre på de flesta punkter, ha ett skönare ljud i träffen och lär därmed kunna nå ut till en bredare målgrupp, även om priset förstås är högt.

Klubban kommer att finnas på marknaden från början av mars.

Pris: 4995 kronor

Mer från samma ämne

Läs också

golfbag, caddie och golfspelare på golfbana
Utrustning

I bagen: Klubborna som förde Lindberg till segern

Mikael Lindberg tog sin första seger på DP World Tour – här är utrustningen bakom genombrottet.

golfklubbor från märket mclaren
Utrustning

Här är McLarens nya premiumklubbor

Nu är de här. McLaren Golf har släppt sina första järnklubbor – med tydlig premiumprofil.

golfspelare på presspodium pratar i mikrofon
Utrustning

Justin Rose: ”Därför valde jag McLaren”

Världsfemman förklarar beslutet – och varför han ser ett klubbbyte mitt i säsongen som ett steg framåt.

golfklubba från märket cobra
Cobra 3DP X. Foto: Cobra Golf

Järntest 2026: Kompakta distansjärn

Ihåliga konstruktioner och tunna träffytor för hastighet men också en stor dos kontroll.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

golfklubba, driver, från märket PING
Tryck på play-knappen. Tillsammans med Dormys custom fitting-expert Filip Jansson fångar vi spaningar från Svensk Golfs stora drivertest 2026 med fokus på superförlåtande drivers.

Drivertest 2026: Superförlåtande

Superförlåtande drivers maximerar stabilitet och vridmotstånd – och vissa modeller motverkar slice.

Svensk Golf

Så ska Srixons nya driver ge fart på bollen

Här är nya ZXi-familjen – drivers, fairwaywoods, hybrider och järn.

Enkla knepet som ska ge bättre wedgeslag  

Spana in TaylorMades uppdaterade Hi-toe-wedgar.

Ny generation av PING:s damserie

G Le3 baseras på teknologin från årets hyllade G430-linje

Svensk Golf