Hoppa till innehåll

Alex Norén får svensk klädsponsor

Kommer att skapa egen kollektion för Macade Golf.

Stockholmsbaserade Macade Golf har gjort activewear-präglade golfkläder sedan 2019. Med tiden har deras stall av spelare utökats med namn som sydafrikanske PGA Tour-profilen Garrick Higgo och majorsegraren Jennifer Kupcho. 

Det senaste tillskottet är dock ännu mer välkänt för konsumenterna på Macades hemmamarknad när Alex Norén nu kontrakterats, efter fem år i Nikes kläder.

– Som svensk spelare känns det helt rätt att ansluta till detta pionjäraktiga varumärke. Rent stilmässigt är det trendigt och supercoolt medan materialens prestanda skapar frihet genom svingrörelsen, säger Alex Norén i en kommentar.

Avtalet med Norén, som för närvarande är rankad 39:a i världen, sträcker sig över två år och kommer också att utmynna i en egen kollektion.

– Det är lustigt hur en liten idé växt till något mycket större. Jag startade det här för att göra kläder till mina vänner och får nu se dem på ännu en av världens 50 bästa golfare, vilket känns ganska otroligt, säger Erik Villadiego, grundare av Macade Golf.

Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

Shot Scope H50, handhållen GPS
Utrustning

Handhållen GPS från Shot Scope

Kommer med AMOLED-touchskärm och över 42 000 banor.

J.Lindeberg, Vent 500, golfsneaker
Utrustning

Ny version av J.Lindebergs första golfsneaker

Uppdaterar Vent 500-linjen med nya färgval, texturer och ökad komfort

golfskor från märket footjoy
Utrustning

FootJoy uppdaterar Premiere Series – nu även i dammodell

FootJoy uppdaterar Premiere Series – för första gången även i en särskild dammodell.

Tronskifte: Norén bäste svensk

Alex Noréns återkomst har verkligen imponerat.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bättre av Åberg – men Norén bäste svensk i Dubai

Ludvig Åberg spelade klart bättre under andra dagen i tourfinalen DP World Tour Championship. Alex Norén är fortsatt bäste svensk i tävlingen.

Toursvepet – Svensk ledning i finalkvalet i Salou

Gillberg: "Har tänkt på DP World Tour i 18 år"

Alex Norén topp 20 genom tiderna

Två segrar under 2025 har lyft svensken på DP World Tours penninglista. 

Alex Norén om sin roll i Ryder Cup

Europas vicekapten Alex Norén berättar om sitt uppdrag i Ryder Cup på Bethpage Black.