Hoppa till innehåll

Zalatoris vågade misslyckas – och gick elva under

Sju raka birdies. Så avslutar man en golfrond – och avancerar 93 placeringar.

Bo Steffensen


Will Zalatoris, mannen som förra året gick från Korn Ferry Tour till att slåss om majortitlar och en nuvarande 37:e plats på världsrankingen, visade hur man avslutar en rond. Han gick sina sista nio hål sju under par, 29 slag.
The American Express i Kalifornien, spelas på tre banor; La Quinta Country Club, Nicklaus Tournament Course och Pete Day Stadium Course. Tävlingen avslutas sedan på Stadium Course.
Zalatoris, som spelade Nicklaus Course började på tian, kom in på 61 slag, elva under par. Tangerat personbästa på PGA Tour.
Vad sägs om det här scorekortet?

Zalatoris hade ett mantra från Josh Gregory, en av hans tränare, i huvudet under hela ronden: ”Om du ska skjuta 64, måste du vara villig att skjuta 74”.
– Man måste ta risker. Ska man vara aggressiv på par 5-hålen så måste man också vara villig att slå en boll i vattnet, som jag gjorde i dag, sa Will Zalatoris efter ronden.

Will Zalatoris spelade Nicklaus Course. Dagen före hade han inlett tävlingen med att gå tio slag sämre på La Quinta Course, ansedd som en av de lättaste banorna på PGA Tour.
– Då var jag frustrerad på min attityd. Jag försökte skjuta ett nummer på en bana som jag vet att jag kan ”äta upp” men min längd och att komma in ett under par med två birdies var en besvikelse. I dag gav jag mig själv chanser. Jag slog massor av slag nära pinnen och satte en hel del långa puttar. Och att göras birdie på sista hålet, nian, från fel fairway var grädden på moset, sa Zalatoris som avancerade 93 placeringar upp till en delad tredjeplats.
Han är –12 totalt, två slag efter ledande Patrick Cantlay.


Tre svenskar spelar tävlingen.
Henrik Norlander (69–67) är –8 totalt på en delad 35:e plats.
Alex Norén (70–67) är –7 totalt och D47.
Sämre går det för Jonas Blixt (74–79) som ligger sist i det 156 man stora fältet. Blixt är nio över par totalt.

LEDARTAVLA


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Statistik som stack ut på TPC Sawgrass

Första dagens spel i THE PLAYERS Championship bjöd på intressant statistik.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du THE PLAYERS – då startar Åberg och Norén

Dags för PGA Tours flaggskeppstävling på Ludvig Åbergs hemmabana TPC Sawgrass.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.