Hoppa till innehåll

Zalatoris efter särspelsförlusten: ”Vet att jag kommer att vinna en major”

Visade mental styrka på sluthålen av majorn.

Det blev ingen seger den här gången heller för amerikanen Will Zalatoris. Efter en dramatisk slutdag av PGA Championship på Southern Hills slutade 25-åringen tvåa, efter Justin Thomas, som vann särspelet över tre hål. För Zalatoris var andraplatsen hans femte topp-tio i majorsammanhang på de åtta starter som han gjort, ett imponerande facit.

– Det har alltid varit min dröm att vinna en major och jag vet att jag kommer att lyckas, det är bara en tidsfråga, sa en inte alltför besviken Zalatoris efter mästerskapet.

Han visade återigen att han presterar som bäst i stora sammanhang. Hans räddade bogey på det sjätte hålet efter att ha tvingats droppa för ospelbar boll på vägen bakom green går till historien och Zalatoris hölls sig kvar i tävlingen via magiska parräddningar på hål 17 och 18.

– Det kändes hela vägen som att jag var ett par slag bakom och när jag såg att Mito (Pereira) slog i vattnet på sista hålet förstod jag att sista putten var viktig.

I särspelet gick Zalatoris de tre hålen ett under par men det räckte inte mot en Justin Thomas som var glödhet på slutet.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Allt från PGA Championship 2022:

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Keegan Bradley: ”Skyll på mig”

USA:s Ryder Cup-kapten Keegan Bradley berättar om den tunga tiden efter förlusten på Bethpage Black.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Skins Game tillbaka – Ryder Cup-stjärnor gör upp om miljoner

Första upplagan på 17 år. Justin Thomas, Xander Schauffele, Keegan Bradley och Tommy Fleetwood möts i Florida i slutet av november.

Trevande start för Åberg – Justin Thomas tangerade banrekordet

Svenske världsfemman gick två under par i South Carolina. Världsåttan Justin Thomas gick åtta slag bättre.

Hovland segrare igen – vann i Florida

Höll undan för Justin Thomas efter två birdies i "Snake Pit".

Norlander fyra slag från ledningen

Imponerar med järnspelet på Innisbrook Resort.