Hoppa till innehåll

Woods fortsatt svag på greenerna trots ny putter

Tiger Woods har lämnat sin klassiska putter hemma i veckan för att på så sätt få igång puttningen. Men trots en ny modell är det samma, tröga, spel på greenerna för amerikanen.

Jesper Johansson

Tiger Woods har under veckan lämnat sin klassiska putter hemma och spelar istället med en malletmodell under veckans Quicken Loans National på TPC Potomac. Men den första rundan bjöd inte på några exceptionella resultat på greenerna för amerikanen. Efter 18 spelade hål var han rankad 92 av 120 spelare i statistiken på greenerna.

Till slut gick Woods runt på 70 slag, och ligger därmed sju slag bakom ledarna Andrew Landry och JJ Spaun.

Trots att spelet inte ville sig riktigt på greenerna säger Tiger Woods att han är bestämd att det här är rätt väg att gå.
– Jag är dedikerad. Det handlar om teknologi. Den här puttern hjälper bollen att rulla bättre, snabbare och tidigare, sa Woods efter rundan.
– Jag har alltid haft lite problem på långsamma greener och så är det den här veckan och tre veckor framöver. Därför känns det bra att byta till en boll som rullar lite snabbare.

Totalt är Tiger Woods och hans nya putter delad 48 efter 18 spelade hål.

Två svenskar deltar i tävlingen. Jonas Blixt är två över par och på en delad 68:e plats.

David Lingmerth, som kanske hittade lite form under föregående vecka då han slutade delad 19:e i Travelers Championship, har fått en bra start. Svensken är två slag under par och delar därmed 21:a platsen.

Här är toppen av ledartavlan:

Woods fortsatt svag på greenerna trots ny putter
Samarbete med Swiftcourt

3 vanliga misstag när du handlar begagnat privat – så undviker du dem

Att handla begagnat av privatpersoner är ofta både billigare och mer hållbart, men innebär också risker. Otydliga överenskommelser, betalning vid fel tillfälle och rena bedrägerier är tre vanliga misstag som kan förvandla ett bra köp till en dyr erfarenhet. Här är vad du bör se upp med – och hur du undviker fallgroparna.

Partner

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i vit golfpiké och svarta golfbyxor vid havet
Tournytt

Dags att sätta poäng på tavlan – så ser du Åberg och Norén på Pebble Beach

TV-tider och förutsättningar för årets första signaturtävling på PGA Tour

Svenskor LET
Tournytt

Fyra svenskor premiärspelar i Saudi

Ladies European Tour drar igång med rekordstor prissumma.

Patrick Reed of the United States poses with the trophy
Tournytt

Reed utmanar McIlroy

"Har alltid drömt om att komma hit som amerikan och vinna"

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.

Tiger Woods om Koepka: ”Säger mycket om PGA Tour”

Tiger Woods kommenterar Brooks Koepkas väg tillbaka till PGA Tour och förklarar hur beslutet togs.

Trots ny dubbelbogey – kanonrond av Norén

Är bäst i hela fältet på greenerna i Tigers tävling på Bahamas.