Hoppa till innehåll

Wiesberger storspelade innan ovädret rullade in

Blixtrar och dunder. Bernd Wiesberger är tolv under. Österrikaren en av få spelare som hann spela 18 hål innan dagens spel i Kina avbröts.

Jesper Johansson

European Tour är i Kina och spelar Shenzhen International. Men än så länge är det inte så mycket golf som spelats. Tidigt under fredagen avbröts dagens spel på grund av kraftigt regn och blixtar.

Men det var ändå några spelare som hann spela alla 18 hål. Österrikaren Bernd Wieberger var en av dem. Och på en haltande ledartavla leder nu österrikaren med fyra slag, då han är tolv under par.

Wiesberger gjorde noll bogeys och sju birdies under den andra rundan. Närmast bakom honom hittar vi Dylan Frittelli och Thorbjörn Olesen, efter att de båda gått runt på 68 slag. De båda är åtta under par.
– Jag startade bra och fortsatte där jag slutade i går. Jag kände mig bekväm på greenerna och fick bollen att rulla bra på greenerna, så det var det var nyckeln till mitt resultat i dag, sa Wiesberger efter rundan.

Österrikaren har varit i fin form senaste åtta månaderna, och inte missat en enda kvalgräns. Under tiden har han dessutom slutat topp-5 vid sju tillfällen. Kanske är det den här veckan han tar sin fjärde seger:
– Jag spelade några hål i tisdags och sa då till min caddie att det känns som att den här banan passar mig och mitt spel. 

Här är toppen av den haltande ledartavlan:

Wiesberger storspelade innan ovädret rullade in

 

Här är svensktoppen:

Wiesberger storspelade innan ovädret rullade in

Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Wiesberger om Wentworth: ”Det blir bara värre”

Bernd Wiesberger är kritisk till utvecklingen på DP World Tour. Nu varnar han för att tourens egna spelare inte prioriteras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sex spelare kvalificerade sig för The Open

Nu återstår bara två möjligheter att ta sig in i The Open på Royal Birkdale.

Personbästa för Lindberg i Kina

Slutade ensam trea efter 67 slag sista ronden i Shanghai.

Dagens bästa rond av Townsend

Gjorde två eaglar och gick som en raket på ledartavlan.

Framsteg för Norén – fortsatt trögt för Åberg

Så presterade svenskarna i första rundan av veckans signaturtävling på PGA Tour.