Hoppa till innehåll

Wie missar majorn igen

Michelle Wie missar Evian Championship igen.

CM Hellsten

Evian Championship är traditionsenligt säsongens sista och femte majorturnering på damsidan. Förra året svarade Anna Nordqvist för en bragd och vann trots att hon var sjuk i körtelfeber. Om den bedriften och tankarna inför årets tävling kan du höra i nästa avsnitt av Svensk Golf Podcast som släpps tisdagen 11 september klockan 08.00.

Wie: ”Så inspirerande att se Tiger”

2017 missade Michelle Wie Evian Championship på grund av en blindtarmsoperation.
Inte heller den här gången kommer den amerikanska majorvinnaren till start i Frankrike.

Michelle Wie meddelar på Instagram att hon drar sig ur turneringen.
– Efter konsulation med mina läkare och min fysioterapeut har vi kommit fram till att min högra hand inte är riktigt redo för spel ännu. Jag är extremt besviken, men just nu är högsta prioritet att rehabilitera.

Michelle Wie hoppas kunna vara tillbaka till UL International Crown som spelas i Sydkorea 4–7 oktober.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna will mcgee och annika sörenstam
Tournytt

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.