Hoppa till innehåll

Westwoods senaste förlust? På Augusta National mot sin son

Lee Westwood fortsätter att ha svårt att vinna. Under veckan förlorade han med ett slag – mot sin son...

Jesper Johansson

Lee Westwood har i de senaste två PGA Tour-tävlingarna slutat tvåa. Mellan förra veckans Players Championship och veckans Honda Classic åkte han till Augusta National för att spela med sonen. Även då blev det en andraplats efter en dramatisk avslutning på den klassiska majorbanan.

Sonen, Sam, lyckades vinna över sin pappa i en tävling över 54 hål på Augusta National. 36 hål på måndagen och 18 på tisdagen avgjordes först på sista green.
– Han satte en chip på sista hålet för att vinna pengarna. Det var så tufft som jag någonsin sett Augusta spelas, även om man räknar in Masters-veckor. Det var kallt, det spelades långt och greenerna var stenhårda. Bollen releasade verkligen. Det var ett par tuffa dagar på Augusta. Igår gick han runt på 83 slag, jag satte hans mål på 83 men han avslutade med en birdie så han vann pengarna, sa Westwood inför veckans tävling på PGA National i Florida.

Den senaste tidens framgång och spel på Augusta National gör att engelsmannen är något utmattad inför veckans tävling. Han säger att han känner av ansträngningen från de senaste veckorna i benen.
– Jag måste erkänna att jag är lite sliten. Jag känner mig urlakad. Det känns i benen att jag spelat mycket.

Trots det ska han alltså spela veckans tävling på tuffa PGA National. Han kommer dock inte ha Helen Torey, Westwoods flickvän på bagen. Istället blir det sonen Sam, som också ska jobba för sin pappa under The Masters i april.
– Jag gillar att vara där ute med dem båda. Båda gör att jag slappnar av. Men Helen är här på plats så jag kan prata med henne på kvällarna om vad som hände under dagen. Men Sam ser fram emot att vara caddie de kommande tävlingarna, säger Westwood.

Engelsmannen spelar de första två varven av veckans Honda Classic tillsammans med Keegan Bradley och Rhein Gibson.

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Rivstart av Svensson i Minneapolis

Delar femteplatsen efter sex birdies och en eagle.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här spelas alla herrmajors 2027

En ny och tre gamla majorbanor under 2027.

Efter fyra långa år – Tom Kim är en vinnare igen

Sydkoreanen: ”Jag tar ingenting för givet längre”

64 spelare slåss om SM-guld på The National

Dags för den mest anrika och äldsta tävlingen på Cutter & Buck Tour.

Efter tvisten – har betalt mångmiljonböterna

Poulter och Westwood har betalt sina böter– hoppas kunna ansluta till DP World Tour.