Hoppa till innehåll

Westwood kan tvingas skippa major

Två veckor i karantän är kravet för att få resa in till USA. Det gör att spelare bosatta utanför det stora landet i väst kommer få problem.

Jesper Johansson

Precis som alla andra golfproffs är Lee Westwood exalterad över att vi snart får se proffsgolf igen. Veteranen har haft ett bra år inledningsvis och vann i vintras Abu Dhabi HSBC Championship. Den segern innebar att engelsmannen tog sig in topp-50 i världen. Det kommer med sina fördelar.

På grund av sin ranking får nämligen Westwood spela de två inledande tävlingarna på PGA Tour. Först ut är Charles Schwab Challenge, därefter spelas RBC Heritage.

Men kommer han verkligen spela?
Till Golf Channel säger nu Westwood att tävlingarna möjligtvis spelas utan honom. Detta då restriktionerna för internationella resor gör det för krångligt.
–  Som det ser ut just nu kommer jag inte att spela dem. Jag vill inte lämna hemmet två veckor innan, sitta i karantän, spela två tävlingar och sedan komma tillbaka hit och sitta i karantän igen.
– Det är sex veckor för två tävlingar. Det är inte värt det. Och det är inte heller värt att ta risken om alla tror att den typen av restriktioner behövs. Jag känner inte att golf är så viktigt, säger Westwood.

Karantänstiderna ser också ut att ställa till det för Westwood senare i år. Han ska nämligen vara värd för tävlingen British Masters, som spelas 30 juli–2 augusti. Veckan efter är det dags för PGA Championship på Harding Park i San Francisco att spelas. Det innebär att han inte kommer kunna spela majortävlingen med dagens karantän-regleringar.



Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg, US Open
Tournytt

ÅBERG: ”En besvikelse och frustrerande dag”

Tappade mark i US Open under en tuff lördag på Shinnecock Hills.

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark och Grant ett slag från ledning

Inledde starkt i svåra spelformen.

Yrselattacker stoppar PGA Tour-spelaren

Tackar nej till U.S. Open. Hittar inte orsaken till problemen.

Norén bland favoriterna – så ser du RBC Canadian Open

Alex Norén kommer från en topp 10-placering och tillhör favoriterna i veckans RBC Canadian Open. Här är svenskarna, tv-tiderna och förutsättningarna.

PGA Tour går in i Australian Open

Australian Open får ett rejält lyft. PGA Tour ansluter till tävlingen i ett nytt samarbete med DP World Tour och Golf Australia.