Hoppa till innehåll

Watson i ledning när han gästar European Tour

Topprankad i veckans European Tour-tävling är amerikanen Bubba Watson. Under torsdagen visade han varför.

Jesper Johansson

Bubba Watson ser vi i vanliga fall spela på PGA Tour. Men den här veckan gästar han European Tour och Shenzhen International i Kina.

Och han gör det med den äran.

Amerikanen, som är topprankad i tävlingen, har spelat 18 hål på Genzon GC och är sex under par.
I och med det är han i ensam ledning inför fredagens runda.

Förra säsongen slutade Bubba Watson delad åtta i tävlingen och är här för att förbättra det resultatet. Men en tidig birdie kunde ställt till det för vänsterspelaren. Men istället svarade han med tre cirklar på scorekortet och var efter nio spelade hål två under par.

När han sedan gick ut på sista nio (banans första) startade han med en birdie och sedan en läcker eagle.


På nionde hålet, hans sista, gjorde han ytterligare en birdie och är alltså i ensam ledning fredagen. Men han måste se upp. För bara ett slag bakom hittar vi kvintetten Haydn Porteous, Maximilian Kieffer, Dean Burmester, Grégory Bourdy och Thongchai Jaidee.

På grund av oväder och avbrott han inte alla spelare slutföra rond 1 på torsdagen. 

Bäste svensk är Peter Hanson, två under par.

Här är toppen av ledartavlan:

Watson i ledning när han gästar European Tour

Här är alla svenskars resultat:

Watson i ledning när han gästar European Tour

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

PGA Tour ger dispens för Saudi International

Ett flertal PGA Tour-spelare vill spela Saudi International.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bubba Watson: ”Golfen höll på att döda mig”

Ångesten gjord att Bubba Watson tappade över tjugo kilo i vikt. Det skriver han i sin nya bok.

Bo Steffensen

Två segrare i Masters missar The Open

Watson: "Jag skapar inte reglerna men jag måste följa dem"

Från Bubba till Nelly, upplagt för rafflande avslutningar

Bubba Watson kan tangera Billy Casper och vinna sin 13:e PGA Tour-titel. Ännu mer spännande är nog kvällens duell mellan Nelly Korda och Lizette Salas. Och någonstans finns en röd tråd mellan bägge segerstrider.

Se när Bubba Watsons driver går av mitt i svingen

Bubba Watson hade en ovanlig rond på fredagen. Mitt i träffögonblicket på hål två gick hans driver sönder.

Oskar Åsgård