Hoppa till innehåll

Watson: “Jag är utmattad”

En krasslig Bubba Watson har landat i Frankrike.

CM Hellsten
Watson: “Jag är utmattad”

Henrik Stenson missade FedExCup-finalen och passade på att flyga till Paris redan under lördagen – för att påbörja förberedelserna inför Ryder Cup extra tidigt.
Så här sa han på presskonferensen:
– Många har spelat och kommer hit direkt ifrån USA. Vissa kommer vara lite utmattade och ömma. Jetlag är något många kämpar mot, jag tror att alla har lite av något som de måste kämpa mot. Det här är en utmattande vecka och man går på adrenalin, men man kan träffa väggen närsomhelst.

Så sänds Ryder Cup


Bubba Watson är en av dem som kämpar – mot förkylning.
På Hazeltine National i Minnesota för två år sedan ingick majorvinnaren i ledarstaben.
Nu spelar han Ryder Cup för fjärde gången – hans facit är 3-8-0.
– Det har varit ett långt år. Vi är alla trötta. Som ni hör på min röst så är jag utmattad. Jag började känna mig krasslig under Tour Championship och många andra i laget fajtas också med sjukdomar. Det har varit en tuff resa över hit, sa Bubba Watson på presskonferensen enligt Golf Channel.



Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.