Hoppa till innehåll

Vinnare efter 38-hålsmaraton

Åska och regn var på ingång. Då fick rond 2 och 3 spelas samma dag.

CM Hellsten

Veckan efter The Masters stannade Champions Tour kvar i delstaten Georgia för att spela tredagarstävlingen Mitsubishi Electric Classic på TPC Sugarloaf i Duluth, utanför Atlanta.
Jesper Parnevik slutade delad 26:a efter ronderna 70-71-74.

Eftersom ett riktigt oväder väntades dra in under söndagen valde arrangörerna att spela rond 2 och 3 på lördagen för att undvika åskan och regnet.

TV: Parnevik skänker boll – pojken gör en bakåtvolt

När maratonloppet på golfbanan var över gick det fortfarande inte att kora en vinnare.
Steve Flesch, Scott Parel och Bernhard Langer stannade på -11 och turneringen gick till play off.
På det andra särspelshålet avgjorde Steve Flesch med en birdie. Det var vänsterspelande amerikanens första triumf på Champions Tour:
– Alla 36-hålsdagar är riktigt tuffa. Att vi fick använda golfbilar i dag underlättade verkligen med tanke på den kuperade terrängen, säger Steve Flesch till Champions Tour.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du Sörenstam och McGee i PNC Championship

Tvågenerationstävlingen PNC Championship spelas i helgen – Annika Sörenstam ställer återigen upp med sonen Will McGee.

Svensk Golf

Jacobson fyra i Richmond – klättrar på rankingen

på 14:e plats på Order of Merit med två tävlingar kvar av säsongen på PGA Tour Champions.

Toursvepet USA – regnet stoppade spelet i Arkansas

Regnet stoppar spelet i Arkansas. LPGA-tävlingen Walmart NW Arkansas Championship avbröts på lördagen – nu är det oklart om det blir 36 eller 54 hål. Svenskorna får vänta på sin andra runda.

Norlander och List delade fyror i New Orleans

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.